
Розуміння того, що відбувається під льодовиковим щитом Антарктиди, важливе для прогнозування, що станеться, коли він розтане, вважають науковці.
Під її крижаним щитом Антарктиди лежить цілий прихований світ / фото ua.depositphotos.com
Зовні Антарктида може здаватися холодним і безлюдним ландшафтом, і це справді так. Але під її крижаним щитом лежить цілий прихований світ. Учені виявили там різноманітні біоми, приховані річки й озера, гори, долини, первісні бактерії і навіть залишки давніх екосистем. Про це пише Live Science.
Майже 90% суші Антарктиди вкрито шаром льоду, товщина якого близько 2,2 кілометра, і це триває близько 34 мільйонів років. Однак дослідники вже почали розкривати таємниці того, що перебуває під цією загадковою частиною світу.
“Дуже захопливо занурюватися в ці давні світи та розуміти, як континент еволюціонував з часом і що це означає”, – сказав седиментолог з Інституту Альфреда Вегенера в Німеччині, який вивчає історію клімату в Антарктиді, Йоганн Клагес.
Відео дня
Досліджуючи Антарктиду, Клагес виявив викопний зразок бурштину – залишок давнього помірного тропічного лісу, який вкривав континент понад 90 мільйонів років тому. На його думку, під час наступних експедицій можна буде знайти ще більше бурштину.
Читайте також:
“Русалки” з Кореї: жінки Хеньо виживають на глибині без кисню
Учені з’ясували, як полювали стародавні люди 200 тисяч років тому
Одне яйце могло прогодувати цілу сім’ю: біолог розповів про найбільшого птаха, якого коли-небудь знав світ
Антарктида також має понад 400 субльодовикових озер. Найбільше з них – озеро Схід – розташоване під 4-кілометровою товщею льоду неподалік російської станції “Восток”. Клагес вважає, що всередині нього, ймовірно, є мікроорганізми, яких немає більше ніде на Землі.
Складна система річок спрямовує воду в ці озера та від них. Про це йдеться у дослідженні гляціолога Крістін Доу з Університету Ватерлоо в Канаді. Вона використовує радарну зйомку, щоб побачити, що є під поверхнею льоду.
“Якщо важко уявити ціле водне середовище під шаром льоду, уявіть собі звичайну річку, яка впадає в озеро й тече до океану, а потім просто додайте зверху 4 км льоду. Цей лід змушує воду поводитися незвично. Під антарктичним льодом вода може текти вгору. Її рух не завжди підпорядковується гравітації”, – розповіла Доу.
Однак більшість того, що заховано під льодом в Антарктиді, не таке захопливе. Переважно це просто каміння – кристалічна основа, граніт, додала дослідниця. Також її увагу привернули дуже великі площі мокрого осаду під деякими частинами льоду.
“Це ті ділянки, які дуже швидко стікають в океан, тому що, по суті, лід просто плаває поверх цієї суспензії вологого осаду. Це не так естетично, як гори та долини, але це дуже важливо для розуміння того, як поводиться лід”, – зазначила науковиця.
За словами Доу та Клагеса, розуміння того, що відбувається під льодовиковим щитом Антарктиди важливе для прогнозування, що станеться, коли він розтане.
Цілі райони Антарктики, як-от значна частина Західної Антарктиди, знаходяться нижче рівня моря через товщину льодовикового щита. Зараз там немає океану, бо лід займає весь простір, сказала Доу. Якщо уявити, що лід лежить у мисці, то зараз він на її краю. Але щойно він почне відступати, то зміститься до середини цієї миски. А оскільки лід легший за воду, він у цей момент “плаватиме, як гігантський кубик льоду”, пояснила Доу.
Щойно територія нижче рівня моря заповниться океаном, лід стане нестабільнішим і почне ламатися, що ще більше прискорить підвищення рівня моря.
“Тож момент, коли лід почне відступати від краю, є критичним, і ми вже на цьому етапі”, – наголосила дослідниця.
Вона додала, що Антарктида є дуже нестабільним місцем: хоч “вона красива, величезна, загадкова, але також справді небезпечна”.
Інші відкриття про Антарктиду
Раніше УНІАН розповідав, що вперше за десятиліття Антарктида несподівано набрала вагу. Між 2021 і 2023 роками Антарктичний льодовиковий щит уперше за десятиліття збільшив масу – на понад 107 Гт/рік. Це розворот багаторічної тенденції втрати льоду, яка прискорювалася останні 20 років, особливо в Західній Антарктиді та Східному регіоні WL-QML. Причина – аномально високі опади, що поповнили масу льодовика.
Також повідомлялося, що величезний айсберг відколовся від Антарктиди, і вчених вразило те, що вони виявили під ним. Крижаний щит відкрив ділянку океану, що не бачила сонячного світла десятиліттями. Спочатку очікування дослідників були низькими – вони не думали, що під таким товстим крижаним покривом може бути багате життя. Але те, що команда виявила, її здивувало: гігантські морські павуки, восьминоги, крижані риби, корали і губки, зокрема губка у формі вази, вік якої, можливо, сягає кількох сотень років. Дослідники вважають, що зможуть описати десятки нових для науки видів.