
Фахівці не в захваті від подібної ідеї, адже чітко розуміють, наскільки це складний і коштовний процес.
Валерій Зуйок пояснив, у чому складність створення ядерної зброї / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, facebook.com/valeriy.zuyok
Фізики та фахівці у сфері ядерних технологій зазвичай скептично сприймають заяви про можливість створення Україною власної ядерної зброї. Про це в коментарі “Главкому” розповів кандидат фізико-математичних наук, фахівець у радіаційній фізиці та ядерній безпеці, член правління “Українського ядерного товариства” Валерій Зуйок.
“Розробка ядерної зброї – надзвичайно складний технологічний процес, що потребує значних грошових ресурсів, наукових кадрів, спеціалізованої інфраструктури та доступу до збагаченого урану або плутонію. Україні, яка все ще є країною з розвиненою наукою і промисловістю, необхідні десятиліття на подібні проєкти”, – вважає він.
Також фахівець нагадує про міжнародні зобов’язання України, зокрема і за сумнозвісним Будапештським меморандумом. Порушення цих зобов’язань може призвести до міжнародної ізоляції, санкцій і втрати підтримки від союзників, наголошує Зуйок.
Відео дня
Експерт зазначає, що ядерна зброя є дорогою не лише на етапі її створення, але й потім – під час експлуатації та зберігання. Також потрібні відповідні літаки і ракети, які були б носіями ядерної зброї.
“Я не можу навіть припустити, скільки на це потрібно коштів щорічно. Блогери та люди без профільної освіти часто недооцінюють ці фактори, або спрощують питання до політичних гасел. Для фізиків ці заяви виглядають як прояв популізму, що не враховує реальних технологічних викликів”, – наголосив Зуйок.
Читайте також:
Успіх був недовгим: як СРСР втратив свій потужний підводний човен з ядерними торпедами
Росія розробляє новий супутник для розміщення ядерної зброї, – Sky News
Ядерна парасолька Європи: у WSJ розповіли, чи вистачить арсеналу Франції та Британії
За його словами, загалом в експертному середовищі панує думка, що на сьогодні повернення до ядерного статусу не є реалістичним, а тому не буде ефективним рішенням для посилення безпеки країни. Фахівці вважають доцільним зосередитися на розвитку звичайних озброєнь у співпраці з партнерами.
Що потрібно, щоб створити ядерну зброю
Якщо ж теоретично Україна все ж вирішить створити власну ядерну зброю, попри усі політичні та економічні наслідки, цей процес буде дуже непростим, каже Зуйок.
Так, для отримання ядерного палива, яким є збройовий уран або плутоній, Україні доведеться самостійно виготовити величезний парк газових центрифуг для збагачення ядерної сировини. Придбати це обладнання на ринку неможливо.
“А створення навіть однієї газової центрифуги – сам по собі складний технологічний процес”, – попереджає фізик.
Також Україні доведеться самостійно спроектувати і побудувати хімічний комбінат для переробки відпрацьованого ядерного палива та виділення плутонію.
“Для розробки ефективної, наприклад, плутонієвої бомби, буде необхідне ще й напрацювання високоякісного плутонію Pu-239 збройової чистоти, що досить важко, або й навіть неможливо зробити в реакторах типу ВВЕР (водно-водяний енергетичний реактор), які працюють на АЕС України. Ці первинні завдання є технологічно складними, а на їхнє впровадження потрібен тривалий час”, – пояснює фахівець.
Нова ядерна гонка: останні новини
Як писав УНІАН, на тлі відступу США від своєї давньої ролі захисника Європи країни континенту замислилися над створенням власного арсеналу ядерного стримування. Зокрема обговорюється можливість того, що Франція і Британія поширять свою ядерну парасольку на всю Європу.
За оцінкою американських фахівців, каскадне розширення кількості ядерних країн у світі можливе у досить стислі терміни. Достатньо буде першої країни, яка про це оголосить, щоб доктрина нерозповсюдження ядерного озброєння пішла в історію. Серед країн, які захочуть отримати ядерну зброю якнайшвидше зокрема називають Південну Корею, Японію, Саудівську Аравію, Польщу та інші.
Восени минулого року президент України Володимир Зеленський в розмові з тоді ще кандидатом у президенти США Дональдом Трампом попереджав, що або Київ стане членом НАТО, або йому доведеться отримати власну ядерну зброю.