Ми часто намагаємося кількісно оцінити інтенсивність звуку у вигляді децибел, але звук під водою працює інакше, ніж у повітрі.
Найгучніші звуки, які видає кашалот, були зареєстровані на рівні 236 децибел під водою / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com
Битва за те, яка тварина найгучніша, відбувається в океані, і якщо ви коли-небудь гуглили питання з її назвою, ви, швидше за все, бачили дві різні відповіді: кашалот і синій кит.
Хоча синій кит може бути найбільшим, насправді нагороду за найгучніший звук отримує кашалот – хоча відповідь на питання про те, наскільки він гучний, трохи складніша, ніж може здатися на перший погляд, пише IFLScience.
Щоб пояснити, чому, нам доведеться зануритися у фізику звуку.
Відео дня
Підводна акустика
Ми часто намагаємося кількісно оцінити інтенсивність звуку у вигляді децибел, але звук під водою працює інакше, ніж у повітрі – вода щільніша за повітря, і звук у ній поширюється швидше, – що ускладнює ситуацію.
“Децибел насправді не є одиницею виміру, як ярд або метр, але натомість значення тиску в децибелах виражає співвідношення між виміряним тиском і опорним тиском. І щоб усе заплутати, опорний тиск у повітрі відрізняється від тиску у воді”, – пояснює Шарон Ньюкірк із Тихоокеанської морської екологічної лабораторії NOAA.
Це означає, що, наприклад, 100 децибел (дБ) у воді – це не те саме, що 100 дБ у повітрі.
Щоб зробити більш точне порівняння децибел під водою з децибелами в повітрі, нам потрібно відняти кілька децибел з підводного значення. Хоча є деякі суперечки про те, як краще це зробити, зазвичай рекомендується відняти 61,5 дБ – 25,5, щоб врахувати різницю в опорному тиску, і ще 36, щоб врахувати різницю в щільності та швидкості звуку між повітрям і водою.
Найгучніші звуки, які видає кашалот, – короткі клацаючі звуки – були зареєстровані на рівні 236 децибел під водою. Перетворіть це, і ви отримаєте еквівалент 174,5 дБ у повітрі.
У багатьох місцях в Інтернеті вам скажуть, що найгучніші звуки, які видає синій кит, становлять близько 188 децибел, що без дослідження поставило б їх вище за кашалотів як найгучніших тварин.
Однак покопайтеся в академічній літературі, і ви виявите, що, як і у випадку з початковими вимірами кашалотів, це підводна цифра. Еквівалентна інтенсивність звуків синього кита в повітрі доводить нас до 126,5 дБ, поміщаючи морських гігантів назад нижче за кашалота – хоча є гучний наземний мешканець, що знаходиться між ними.
Гучні тварини в океані та за його межами
Дрібніші мешканці океану, такі як раки-ковалики, включно з названою на честь Pink Floyd, можуть видавати звуки рівня рок-концерту, коли клацають клешнями, тоді як риба, що ледве більша за горошину, може видавати звуки, такі ж інтенсивні, як потяг метро, що проїжджає.
Мавпи-ревуни є найгучнішими наземними тваринами і другими за гучністю загалом; їхні гортанні крики можуть сягати 140 дБ (повітря) і їх можна почути на відстані до 5 кілометрів.
140 дБ – це та сама інтенсивність, що й у реактивного двигуна, що злітає, і на 10 дБ вища за поріг, за якого звук стає болючим для людського вуха.
Інші рейтинги тварин
Судячи з найтривалішого зареєстрованого занурення, титул тварини, яка може затримувати дихання під водою найдовше, дістається дзьоборилам Кюв’є.
Під час 5-річного дослідження 23 представників цього виду вчені зафіксували, що одна особина пірнала – і, таким чином, затримала дихання – на колосальні 3 години 42 хвилини.