На цей об’єкт було кинуто будівельників “ДніпроГЕСу”, яким обіцяли надбавку 20%, – задля того, аби проект було реалізовано в дуже короткі терміни.
Історик нагадав, що будівництво Каховської ГЕС було прив’язане до будівництва Південноукраїнського каналу та Північнокримського каналу / фото ua.depositphotos.com
На будівництво Каховської гідроелектростанції відводилося сім років, а стартова ціна його була 2,5 млрд карбованців. Про це в програмі “Деокупована історія” проекту “Новини Приазов’я” розповів історик Олег Бажан.
На запитання щодо будівництва ГЕС та того, хто був “батьком” проекту, історик зазначив, що “задум був у Кремлі”.
“А керівництво України, по суті, цей задум підтримало і потім навіть почало слати відповідні доповідні записки, що “ми готові очолити цей процес”. Тобто саме керівництво України буде займатися саме будівництвом Каховського гідровузла”, – сказав він.
Відео дня
Так, додав Бажан, безпосередньо будівництво вело керівництво Української РСР, але “опікуном” цього було Міністерство енергетики СРСР.
“Тому що саме в цей період часу спостерігався великий дефіцит і будівельних матеріалів, і устаткування. І саме Міністерство енергетики… СРСР повинне було займатися забезпеченням цього обладнання, яке повинне було надійти саме в Україну”, – зазначив він.
За його словами, конкретно будівельні роботи здійснював Трест “Дніпробуд”, який перед тим відбудував “ДніпроГЕС” після 1943 року.
“І потім саме цих будівельників “ДніпроГЕСу” було кинуто саме на цей об’єкт”, – розповів історик.
Він додав, що працівникам обіцяли надбавку 20%, як і за відбудову “ДніпроГЕСу”, – задля того, аби проект було реалізовано в дуже короткі терміни.
“Бо не треба забувати, що дійсно Каховська ГЕС, по суті, подавалася в тогочасній пресі як велика будова соціалізму. І не просто велика будова соціалізму, а що це дуже широкий, гігантський мегапроект. Що це, по суті, втілення в життя саме тих комуністичних ідей”, – зауважив Бажан.
Історик нагадав, що будівництво Каховської ГЕС було прив’язане до будівництва Південноукраїнського каналу та Північнокримського каналу.
“В той період часу це подавали як мегабудівництво. Чому? Тому що на будівництво і Каховської ГЕС, і на Південноукраїнський канал, і на Північнокримський відводилося сім років. І разом з тим це подавалося у пресі, що “дивіться, що ці проекти можна реалізувати тільки в Країні Рад”. “Бо Панамський канал будувався 35 років. Найбільша гідроелектростанція у США – “Гранд-Кулі” – вона будувалася впродовж 16 років. А ми хочемо це збудувати за сім років”, – розповів експерт.
Так, зазначив він, термін будівництва Каховської ГЕС тривав з 1950 по 1956 рік, а в експлуатацію перший гідроагрегат було запущено в жовтні 55-го року.
“Тобто дійсно хотіли показати, продемонструвати всьому світу, що ось такі проекти можна реалізувати лише в Радянському Союзі”, – сказав Бажан.
Історик також розповів, що стартова ціна будівництва Каховської ГЕС, за документами, – це 2,5 млрд карбованців, яких для початку не було.
“Гроші почали надходити у великій кількості лише після 52-року, а то, в основному, були певні затримки”, – зауважив експерт.
Підрив Каховської ГЕС росіянами – головні новини
У ніч проти 6 червня 2023 року російські війська підірвали Каховську ГЕС, яку контролювали понад рік. Внаслідок підриву було зруйновано машинну залу, водою затопило десятки населених пунктів.
Гендиректор “Укргідроенерго” Ігор Сирота вважає, що Україна зможе відбудувати Каховську ГЕС після деокупації. Він зазначив, що вона буде потужнішою, оскільки раніше були плани побудувати поруч із Каховською ГЕС ще одну станцію – ГЕС-2.
Крім того, стало відомо, що на місці Каховського водосховища утворилося 150 тис. га молодого лісу, де живуть різноманітні комахи та тварини. Наразі Україна веде з міжнародними партнерами переговори про відновлення Каховської гідроелектростанції, однак еколог Вадим Манюк вважає, що це стане новим актом екоциду.
Також, зокрема повідомлялося, що після підриву Каховської ГЕС водосховище біля селища Велика Лепетиха перетворилося на ліс висотою чотири метри.