Коли потрібно подавати документи на продовження відстрочки: юрист пояснив всі нюанси

Тарас Боровський прокоментував ситуацію з відстрочками, зважаючи, що з 8 лютого продовжено на 90 днів загальну мобілізацію в Україні.
Відстрочка діє до дати, що зазначена в документі / колаж УНІАН, фото УНІАН, скріншот
Відстрочка діє незалежно від рішення про чергове продовження мобілізації в країні і дійсна до терміну, який вказаний у документі про відстрочку від служби, заявив юрист Тарас Боровський в ефірі Київ24.
“З приводу відстрочки, не поділяю думку, що буцімто мобілізація продовжується на 90 днів, відповідно кожні 90 днів ті, у кого є відстрочка, мають її поновити і дати працівникам ТЦК можливість перевірити чи досі наявні підстави для відстрочки. Є підстави, які перевіряти не потрібно. Загалом же відстрочка надається, як правило, до певної дати, яка зазначена в документі про відстрочку, і вона не прив’язується до дати мобілізації чи чогось такого”, – сказав Боровський.
Наприклад, за його словами, викладачі ВНЗ, які не підлягають призову, отримують відстрочку на рік або на півроку.
Відео дня
“Для певних категорій дають відстрочку більше ніж на 3 місяці – якщо у людини троє дітей, якщо у людини дитина-інвалід, якщо людина здійснює догляд за одним з батьків-інвалідом. Для чого ж ганяти людей і перевіряти кожні три місяці? Ті відстрочки, які були надані на довший термін, і щось в січні було змінено – були внесені зміни в постанову, то вони в будь-якому разі продовжують діяти. Як правило ніхто не змінює законодавство таким чином, що ніби ти знав, що у тебе на півроку є відстрочка, і раптом раз і кажуть: ні, через два тижні ти маєш перепідтвердити”, – також зазначив Боровський.
Читайте також:
Хто втратить відстрочку від мобілізації з 1 лютого: адвокат назвав уразливі категорії
Як виїхати за кордон чоловікові з 1 лютого: головні правила
Що робити, якщо вас силою утримують в ТЦК: поради юриста
За словами юриста, це все навантажує ТЦК, яке в принципі має займатися зараз зовсім іншими справами.
“Відповідно до анонсованої Міністерством оборони реформи, ТЦК буде займатись комплектуванням, соціальної підтримкою, допомогою з виплатами за поранення, за загибель членам сім’ї, також буде займатись певним рекрутингом і популяризацією служби в ЗСУ. Тому навантажувати їх кожен раз цими людьми з відстрочками, це не дуже”, – зазначив Боровський.
Мобілізація в Україні
Як повідомляв УНІАН, 5 лютого президент України Володимир Зеленський підписав два закони, якими продовжено воєнний стан і загальну мобілізацію в країні. Ці закони Верховна Рада України ухвалила 15 січня 2025 року.
Згідно з документами, режим воєнного стану та строк мобілізації продовжено з 8 лютого 2025 року до 9 травня 2025 року.
Відстрочка: що варто знати
Адвокатка Дар’я Тарасенко роз’яснила в коментарі ТСН, на який строк надається відстрочка та як продовжується згідно з постановою КМУ №560 в новій редакції. Вона зауважила, що сплив строку, на який надано відстрочку, не означає мобілізацію. Якщо право на відстрочку існує й далі, то зі спливом строку можливо знову оформити відстрочку.
Строк, на який надається відстрочка:
- заброньовані – на строк, визначений у документах про бронювання;
- особи з інвалідністю – на весь строк чинності інвалідності;
- особи, визнані тимчасово непридатними – на строк тимчасової непридатності, зазначений у висновку ВЛК (не більше 12 місяців);
- держслужбовці (пп. 16-23 ч. 1 ст. 23 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”) – на строк перебування на відповідній посаді;
- інші військовозобов’язані, що мають право на відстрочку (п. 24 ч. 1 ст. 23 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”) – на строк, визначений законодавством для відповідної підстави;
- здобувачі освіти, докторанти, інтерни – на семестр, але не більше ніж на 6 місяців;
- наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів освіти та наукових установ – до завершення навчального року;
- члени сім’ї зниклих безвісти чи загиблих на війні, Героїв України, Революції Гідності – на строк дії відповідних підстав.
Всім іншим – на строк дії відповідних підстав, але не більше, ніж на строк проведення мобілізації.
Як пояснила Тарасенко, відстрочка продовжується автоматично для тих, на кого розповсюджується загальне правило, тобто всіх, окрім зазначених вище.