
Археологи стверджують, що жінка жила в Єгипті і померла близько 3500 років тому.
Жінка померла близько 3500 років тому / фото Sahar Saleem
Жіноча мумія має дивний вигляд і нагадує знамениту картину Едварда Мунка “Крик”, але те, чому в неї такий вражаючий вираз обличчя, давно спантеличує дослідників.
Тепер же вони розгадали цю таємницю. Вони припускають, що давньоєгипетська жінка померла, кричачи в агонії, пише The Guardian. Вважається, що жінку поховали близько 3500 років тому. Її знайшли 1935 року в дерев’яній труні під гробницею Сенмута – важливого архітектора за часів правління жінки-фараона Хатшепсут.
Вона була не самотня: археологи також виявили похоронну камеру матері Сенмута, Хат-Нуфер, на місці недалеко від Луксора, а також окремі поховання його родичів.
Відео дня
“Хоча ім’я мумії, що кричала, не було записано, вона, ймовірно, була близьким членом сім’ї, якого поховали і який розділив із сім’єю вічне місце спочинку”, – прокоментувала професор радіології в Каїрському університеті Сахар Салім.
Читайте також:
У Єгипті виявили стародавню “Книгу мертвих” (фото)
Як виглядала за життя найвідоміша мумія Перу: вчені реконструювали її обличчя (фото)
У Канаді знайшли унікальну мумію мамонта: збереглися навіть кігті та шерсть (фото)
Команда вчених університету стверджує, що мумія добре збереглася. Жінка була зростом 1,55 м і померла у віці близько 48 років і страждала на легкий артрит, зокрема в хребті.
Однак дослідники не виявили жодних ознак бальзамуючого розрізу, і всі органи перебували всередині мумії. “Це стало для мене сюрпризом, оскільки класичний метод муміфікації в Новому царстві – 1550-1069 років до н. е. – передбачав видалення всіх органів, крім серця”, – пояснила Салім.
Вчені розповіли, що вона не тільки була похована з двома кільцями-скарабеями зі срібла і золота, але дослідники також виявили, що бальзамувальні матеріали містили смолу ялівцю і ладан – дорогі імпортні інгредієнти, які могли сприяти збереженню тіла.
Аналізи показали наявність ялівцю і хни на волоссі жінки, в той час як перука була зроблена з переплетених волокон фінікової пальми і містила сліди ялівцю та ладану, а також різних мінералів – можливо, як припускає Салім, для додання жорсткості волокнам і надання їм молодого чорного кольору.
Дослідники припускають, що результати не тільки дають уявлення про муміфікацію, виготовлення перук і стародавню торгівлю бальзамувальними матеріалами, а й вказують на те, що відкритий рот жінки навряд чи був наслідком недбалості бальзамувальників, які забули закрити його.
Натомість команда припускає, що вираз обличчя жінки може бути наслідком рідкісної, негайної форми трупного задубіння.
Вчені зазначили, що мумія добре збереглася / фото Sahar Saleem
“Ми припустили, що причиною [того,] що рот був відкритий, могла бути [болісна] смерть або емоційний стрес, а трупний спазм змусив її обличчя застигнути в тому вигляді, який був на момент смерті”, – сказала Салім.
Ця жінка – не єдина мумія, яка “кричить”. Салім і її колеги раніше вивчали труп того, кого вважають принцом Пентавером, сином фараона Рамсеса III.
Інші новини про Стародавній Єгипет
Нове дослідження розкрило давньоєгипетську загадку, пов’язану з бабуїнами, муміфікованими тисячі років тому. Дослідження довело, що два легендарних торговельних центри, відомі як Пунт і Адуліс, були одним і тим самим місцем, розділеним сотнями років історії. Група дослідників прийшла до такого висновку після використання генетичного аналізу для визначення географічного походження стародавніх муміфікованих бабуїнів, знайдених у Єгипті.