Понеділок, 16 ТравняПерший регіональний
Shadow

Андрій Яценко: «Будівництво Каховської ГЕС-2 – це авантюра, яка матиме небезпечні екологічні наслідки для всього світу»

На Херсонщині ПрАТ «Укргідроенерго» не перший рік не полишає спроби побудувати Каховську ГЕС-2 поряд із існуючою. Компанія розробила інвестиційний проєкт та наразі намагається отримати необхідні дозволи. 

На початку 2020 року Херсонська ОДА відмовила забудовникові. Тож тепер намагаються отримати дозвіл у київських високопосадовців.

Нагадаємо, на громадських слуханнях у грудні 2019 року жителі Нової Каховки виступили проти будівництва Каховської ГЕС-2. За висновками місцевих екологів та інших фахівців таке будівництво може завдати шкоди довкіллю Херсонщини.

Крім того, 29 липня 2020 року, відбувся круглий стіл стосовно всіх «за» та «проти» такого будівництва. Про висновки засідання та те, як від будівництва може постраждати довкілля та чи буде з цього хоч якийсь зиск розповів Андрій Яценко, голова обласної організації Спілки економістів України, член науково-технічної ради природнього парку «Нижньожніпровський».

Андрій Яценко:

«Нажаль, цей проєкт важко назвати інвестиційним, оскільки люди не мають на меті залучити гроші у розвиток держави, вони хочуть просто заробити. І дуже висока ціна буде такого будівництва для людей та громади не тільки Херсонщини, а й всієї України та навіть Європи. Каховська ГЕС знаходиться на місці, де річка виходить на дельту і вона виходить до моря, до Дніпро-Бузького лиману. Тому наслідки будуть катастрофічні для екосистеми всього світу. Я вважаю, що не може інвестиційний проєкт невеличкої групи людей впливати на знищення людей на екології».

За словами Андрія Яценка, ідея створити ГЕС-2 була ще на початку 50-х років минулого століття. Згодом про будівництво об’єкта на деякий час забули і активізували процес знову у 2014 році.

Андрія Яценко:

«Розробники проєкту у 50-х роках тоді не приховували і казали, що основним для створення данного об’єкту є технічне завдання. Тобто, при пікових навантаженнях на Каховську ГЕС обладнання може вийти з ладу. Тому, щоб зберегти обладнання та вирішити технічні питання потрібно будувати ГЕС-2. Наразі ж ми усі можливі технічні питання розглянули на науково-технічній раді Національного природнього парку «Нижньодніпровський». І фактично всі вчені, доктори, професори, кандидати наук з різних питань визнали, що даний проєкт – авантюра. Буде велика біда, якщо цей проєкт почне реалізовуватися. І, до речі, розробники, що наразі просувають проєкт, погоджуються, що деяку територію села Веселе Бериславського району та село Козацьке з портом і пляж у Новій Каховці зі сторічними хащами дубів буде знищено. Вони закривають на це очі, заради власної користі».

Як зазначає Андрій Яценко «за» таке будівництво виступає лише невеличка група, яка не розуміє, що будівництво може завдати державі не тільки небезпечних екологічних наслідків, але й економічних. Зазначимо, що на будівництво Каховської ГЕС-2 забудовник планує взяти кредит у ЄБРР у розмірі 500 млн євро. За підрахунками науковців, аби ці гроші окупилися потрібно близько 200 років. Крім того, ГЕС-2 даватиме лише 1% від загального складу енерговкладення в енергосистему України.

Андрій Яценко:

«Гроші віддаватимемо ми та наші. Треба звертатися до СБУ, адже тут не тільки економічна небезпека для держави, а й ризик для життя людей. Проти будівництва виступає близько 40 громадських організацій по всій Україні, за якими стоять тисячі людей. Вони вже направили висновки вчених та громадськості на адресу відповідного Міністерства і чекають від центральних органів виконавчої влади рішення щодо зупинки реалізації проєкту».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.