П’ятниця, 23 КвітняПерший регіональний
Shadow

Доля чорноморських і азовських дельфінів залишається не вирішеною

Сьогодні, 19 листопада 2019 року, на базі Херсонського державного університету відбулися бурхливі обговорення щодо долі чорноморських і азовських дельфінів. Дискусія відбулася між науковцями, працівниками заповідників, рибалками Херсонщини та представниками місцевого самоврядування.

Передував зустрічі моніторинг популяції дельфінів в територіальних водах України та Румунії. Його підсумки вельми невтішні: якщо менше століття тому ця популяція обчислювалася мільйонами особин китоподібних, то зараз їх залишилося ледь п’ятдесят тисяч. І внесення дельфінів у Червону книгу України ситуацію виправити не може.

Павло Гольдін, провідний науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ каже, що для порятунку цих рідкісних тварин необхідно терміново міняти правила рибальства, адже полюючи на рибу, дельфіни плутаються у снастях і гинуть. Від убивчих сіток потрібно або відмовлятися, або забезпечувати їх спеціальними приладами-відлякувачами для дельфінів.

За його словами, пішло б на користь і збільшення території Національного природного парку «Джарилгацький», в акваторії якого дельфіни годуються і виводять потомство.

«Розширення меж природньо-заповідного фонду на акваторію України потрібне і в межах Херсонської області, і в межах інших регіонів. Інша справа, що для цього потрібні передумови, а саме – гармонізація законодавства з діючими регуляторними актами. Наразі прискорене розширення меж природньо-заповідного фонду не продумано, воно може призвести до того, що рибаки залишаться без роботи. Тому, робити розширення треба, але не за рахунок місцевих громад. Це має навпаки слугувати їх сталому розвитку та прибутку».

Рибаки Херсонщини в один голос стверджують, що проти таких змін, адже вони призведуть до повної  втрати роботи. Також вони наголошують, що впершу чергу на Херсонщині потрібно зупинити браконьєрство.

Юрій Архипов, громадський діяч в сфері охорони водного середовища:

«Контролювати порядок мають не п’ять структур, як це є зараз, а одна, наприклад, Херсонський рибоохоронний патруль».

У свою чергу, Юлія, завідувачка сектору юридичної роботи Херсонського рибоохоронного патруля, каже, що для контролю за браконьєрами не вистачає модернізованого оснащення та чисельності  працівників:

«На жаль, на сьогоднішній день штат державних інспекторів дуже замалий. Після реорганізації нашого органу, із 72 осіб, залишилося лише 45 інспекторів, які здійснюють контроль за охороною водних біоресурсів. Водне дзеркало, на якому здійснюється ця функція велике, тому і працівників має бути більше. Крім того, ми потребуємо закупівлі європейських знарядь  для покращення роботи інспекторського складу».

Не підтримав ініціативу розширення меж природньо-заповідного фонду і Сергій Бєлік, голова Лазурненської селищної ради:

«Я не бачу результатів роботи Національного природного парку «Джарилгацький». Наразі вони навіть не розробили технічну документацію щодо встановлення меж своєї землі.  У нашому селищі майже 60 сімей займається рибальством. Вони скаржаться, що не можуть здійснювати вилов риби на території  Національного природного парку «Джарилгацький» навіть на ті знаряддя, які дозволено законодавством, чомусь керівники встановлюють свої правила».

Ірина Сабашенко, директор Національного природного парку «Джарилгацький» стверджує, що наразі їх організація стурбована більше не розширенням природньо-заповідного фонду, а отриманням відповідної документації:

«Питання розширення дійсно актуальне, проте наразі ми стурбовані дещо іншою проблемою. Ми намагаємося отримати відповідні документи, де чітко б окреслювалася територія парку та правоволодіння. Цю процедуру ми розпочали ще у 2015 році, 900 тисяч гривень було витрачено на оформлення  правовстановлюючих документів на землю, проте актів ми до цих пір не отримали».

Питання, якої долі чекати дельфінам, поки що залишається відкритим. Після довготривалої дискусії учасники наради так і не дійшли згоди у вирішенні проблем у сфері охорони водних біоресурсів.

Катерина Чобітько

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *