Субота, 27 ЛютогоПерший регіональний
Shadow

З майже двох тисяч тон небезпечних хімікатів, що є на Херсонщині, вивезли лише 110 тон

Зі складу місцевої агрофірми «Білозерський» (с. Дніпрове Білозерського району) відвантажили пестициди, які зберігалися тут з 90-х років минулого століття. Всього з Херсонської області до кінця року буде вивезено 110 тон небезпечних ядохімікатів з подальшою утилізацією у Франції.

Алергія, онкологія, хронічні захворювання, а також збільшення кількості вроджених аномалій розвитку і дитячої смертності – все це негативні наслідки від пестицидів, які зберігаються по всій території України на складах колишніх радгоспів. До організму людини вони потрапляють через повітря або питну воду.

Еколог Володимир Шелудько: «Якщо пестициди в невелички дозах, то це хвороби, і кому як «повезе»: у кого серце, шлунок, онкологія. Ви подивіться на кладовище і подивіться вік людей, яких поховано. Молоді хлопці і дівчата вмирають».

Для утилізації небезпечних хімікатів, яких за словами екологів на території України знаходиться 8-10 тисяч тон, необхідні спеціальні потужності. Єдиний завод, який міг це здійснювати, не працює через постійні судові позови, а робити це за кордоном не дозволяло законодавство. Та цього року відбулися зміни у сфері транскордонного співробітництва, і перші хімікати з Херсонщини експортують до Франції вже цього тижня.

Перезавантаження небезпечних агрохімікатів здійснює ліцензована компанія, яку обрали за тендером. Перш ніж приступити до роботи, її представники здійснювали експрес-аналіз хімікатів, щоб визначити, чи зможе завод їх переробити. Під час одного з таких тестувань були виявлені пестициди з високим вмістом ртуті. Для їх знешкодження необхідно обирати інший спосіб.

Хімікати перезавантажують у сертифіковану тару. Далі вантажівкою направляють у порт Одеси, звідти – морським шляхом на французький завод для подальшої утилізації.

На утилізацію пестицидів витратять 7 мільйонів гривень, які сплачують місцеві підприємства-забруднювачі у якості еко-податку.

Юрій Попутько, директор Департаменту екології та природних ресурсів Херсонської облдержадміністрації: «Всі кошти, які виділені на утилізацію пестицидів – це винятково кошти обласного фонду охорони навколишнього середовища, який накопичували останні 5 років».

На наступний рік на Херсонщині також передбачать кошти на утилізацію небезпечних хімікатів, яких ще лишилося понад півтори тисячі тон, але цим буде вже займатися інша структура, оскільки Департамент екології та природніх ресурсів облдержадміністрації ліквідовується згідно з розпорядженням губернатора області Юрія Гусєва з метою “оптимізації” державних структур.

Елеонора Гуськова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *