Неділя, 13 ЧервняПерший регіональний
Shadow

Фараони, караоке і PlayStation: якими бувають бібліотеки в Україні

Українські бібліотеки – це не тільки книжки. Вони змінюються, трансформуються завдяки активності як бібліотекарів, так і місцевих громад та спонсорів. Сьогодні там можна побачити мумію фараона, поспівати у караоке, погратися у PlayStation і погладити собаку.

Квест-кімнати і театральні студії, простори для зустрічей і навчання – нові формати бібліотек з’являються у містах і селах, де вони є ледь єдиним осередком культурного життя.

Однак при цьому лише 38% з усіх 15,5 тис. українських бібліотек мають комп`ютери. У селах, де розташовані 80% всіх бібліотек, інтернет є лише в 20%.

Про зовсім інші українські бібліотеки розповідає ВВС News Україна.

Квест-кімната в Олександрівці

“Таємниця фараона” – так називають квест-кімната у в бібліотеці №8 місті Олександрівка, що на Кіровоградщині.

бібліотека
 

Ще там працює школа робототехніки і 3-D моделювання. Бібліотеку перетворили у центр освіти для дорослих, де є різні курси, а два роки тому створили квест-кімнату “Таємниця фараона”.

Оформлювати кімнату допомагали волонтери, викладачі дитячої художньої школи. Мумію і бюст фараона зробив місцевий художник Олександр Охапкін, а малюнки на стінах і реквізит зробили бібліотекарі.

Під час квесту діти читають книги і карти, відповідають на загадки, розшифровують головоломки та згадують стародавні міфи.

До квест-кімнати приходять цілі класи з Олександрівки та навколишніх сіл. У місті, де, немає кінотеатру, квест-кімната є популярним місцем.

бібліотека

Херсон. Книги і пес

Інклюзивний театр “Звичайна роль – особливий актор”, де грають діти з інвалідністю, ляльковий театр, в якому лялькарями є дітки-аутисти, – все це працює у науковій бібліотеці імені Гончара у Херсоні.

А ще в гості до бібліотеки приходить собака Кіміко, яка пройшла спеціальне навчання для роботи з дітьми з інвалідністю. Це проєкт “Читаймо разом з Кіміко”.

Тепер щотижня в бібліотеці збирається група дітей, щоб почитати з цим собакою.

бібліотека

“За методикою собаку можна залучати до процесу читання не більше ніж на одну годину. Цей час ми рівномірно розподіляємо між групою дітей із 5-6 осіб – по 10-15 хвилин на кожного. Протягом 5 хв дитина читає собаці, а потім може її погладити, поспілкуватися. Кіміко спокійно слухає. Дитину це надзвичайно надихає та мотивує”, – розповідає Оксана Шестакова, керівниця Центру обслуговування користувачів з особливими потребами.

 

Цей центр відкрили на базі бібліотеки кілька років тому за гроші благодійників. Під час карантину читання з Кіміко перейшло в онлайн. Щосуботи група дітей із 7 осіб читає Кіміко, а та уважно їх слухає. Діти дуже чекають цього, готують для собаки книги. Найбільше їм подобається читати Кіміко про котів.

бібліотека

Сьогодні наукова бібілотека у Херсоні – це місце, де люди з різними формами інвалідності можуть не тільки шукати інформацію, але й спілкуватися і займатися творчістю.

Ідея дітей у Степанцях

В селі Степанці на Черкащині живе дві тисячі людей. Минулого року у місцевій бібліотеці почав працювати центр розвитку особистості “STEPHUB”.

Його придумали учні місцевого ліцею, які хотіли мати місце, де б вони могли зустрічатися.

бібліотека
 

Найкращим місцем для цього, на їхню думку, могла стати бібліотека. Діти самі написали проєкт, знайшли спонсорів, домовилися з громадою про фінансування й перетворили стару сільську бібліотеку на сучасний простір.

В закладі зробили ремонт, замінили старі книжкові стелажі, вивільнили простір для різноманітних заходів та активностей.

“Діти збиралися та складали план заходів на тиждень та місяць – різноманітні майстер-класи, перегляди фільмів, репетиції. Запрошували майстрів з нашого та навколишніх сіл – бісероплетіння, плетіння з паперу, плетіння кошиків, з гофропаперу, освоювали картини з круп та насіння!, – розповідає директорка “Центр культури та дозвілля Степанецької ОТГ” Юлія Мітакі.

До карантину на подію у бібліотеку приходили до 15 дітей. Також тут організовують майстер-класи і для літніх людей.

бібліотека

Караоке і фільми в бібліотеці Тернополя

Курси із веб-програмування, діджитал-маркетингу, графічного дизайну, клуби робототехніки, студія звукозапису – так розповідає про незвичні напрями роботи Тернопільської обласної бібліотеки її директорка Леся Гук.

Кілька років тому там відкрили мультимедійну лабораторію “МедіаСтарт” – простір для розвитку технічної творчості молоді.

бібліотека

У бібліотеці, яка перетворилася на освітній простір діти вчать англійську, займаються з психологом, відвідують майстер-класи, дивляться фільми та мультики.

бібліотека

Ще одне “не тихе місце” в бібліотеці відкрили минулого року – кімнату активностей і відпочинку. Тут є караоке, телевізор, X-box приставка та настільні ігри.

“Модульні меблі легко трансформують цей простір з ігрової – в кімнату для навчань, майстер-класів, медитацій. Навіть у спортзал чи кінотеатр. Нова локація в бібліотеці підходить для галасливих дружніх вечірок чи тихих родинних посиденьок”, – описує Леся Гук.

Звідки на все це гроші? Бібліотекарі пишуть та виграють гранти багато років, заробляють гроші самі, а створення лабораторії “МедіаСтарт” профінансувала Тернопільська обласна рада.

У 2018 -2019 році у бібліотеці працювала волонтерка із США. З нею зробили кілька корисних проєктів – “Лідерство для дівчат”, “Англійська мова для патрульної поліції Тернопільської області”.

бібліотека

Кінозал і клуб для мам у Луцьку

Бібліотеку-студію у місті Луцьк розділили на простори для дітей та дорослих. Тут працюють “Книжкова школа для малят”, “Книжкові сніданки”, “Бібліотечна ВАЛІЗА Мері Поппінс”, “Бібліотека – територія дитинства”, “Прочитав і Подивись”.

У Бібліотеці вчаться малювати, робити ляльки, працює артмайстерня “Рукавичка” та школа для мам “Квітуча мама”.

“Книжкові сніданки” – це щонеділі діти приходять до бібліотеки на цікаву подію, пов’язану із певною темою, де задіяна книга. Приносять власноруч спечені солодощі і розповідають про книжки.

Напередодні карантину створили клуб “Паросток” – це маленькі городики на підвіконні. Клуб для мам відкрили, щоб мами були зайняті, поки чекають дітей з майстер-класів.

“Загалом ми вивели таку формулу: якщо будемо активні і діяльні, то і нам підуть на зустріч. Тому виступали на міських фестивалях, проводили заходи у бібліотеці і позитивні відгуки не забарилися. Про наші події дізналися не лише постійні відвідувачі, але й мешканці міста, місцева влада, депутати, бізнесмени. Так гроші на наші проєкти виділяють охочіше”, – каже заступник директора бібліотеки Ніна Бочарова.

Тростянецька публічна бібліотека

Бібліотеку у місті Тростянець, що на Сумщині кілька років тому хотіли взагалі закрити. Але натомість вона перетворилась на центр життя у місті.

Тростянецька публічна бібліотека

Там зробили ремонт, за гроші меценатів закупили нові книги, створили дві ігрові зони з батутом, сухим басейном, Play Station. Директорка бібліотеки розповідає, що послугами цієї ігрової зони скористалось більше 350 сімей з дітьми.

бібліотека

“Поки дітки стрибали на батутах та “пірнали” в сухому басейні, батьки ходили між книжковими полицями і читали. Ось так крок за кроком ми привчаємо цілі сім`ї до книги та читання”, – каже директорка бібліотеки Людмила Єфремова.

Є в бібліотеці курси робототехніки, який на базі бібліотеки запустила Сумська політехніка.

У дорослій бібліотеці відкрили літературне кафе.

Тростянецька публічна бібліотека
 

“Кафе стало улюбленим місцем і дорослих, і малих, справжнім куточком для спілкування. Із самісінького ранку сюди поспішають бабусі, які приходять до бібліотеки на гуртки. Спочатку вип`ють кави-чаю, а потім ідуть в`язати-вишивати. В обід йдуть на каву люди, які приходять на семінари й тренінги. Після обіду приходять діти зі школи, чаюють та вчать уроки. Ми любимо говорити, що для багатьох містян бібліотека стала третім місцем після роботи й дому”, – розповідає Людмила Єфремова.

Допомагають перетворювати бібліотеки на місця для навчання, натхнення, зустрічей та подій Українська бібліотечна асоціація і фундація Дарини Жолдак в рамках проєкту “Чотири простори бібліотеки”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *