Середа, 3 БерезняПерший регіональний
Shadow

На Херсонщині оголосили тиждень боротьби з мишоподібними гризунами

Зниження температури повітря  надає змогу сільгоспвиробникам області здійснювати винищувальні заходи по боротьбі з мишоподібними гризунами більш ефективно. Саме тому Херсонською обласною державною адміністрацією затверджено План заходів щодо забезпечення боротьби з шкідниками та територіях сільськогосподарських угідь області.

З року в рік в осінньо-зимовий період озимі культури піддаються навалі мишоподібних гризунів, що ставить під загрозу отримання майбутнього врожаю в запланованих обсягах. Особливу увагу боротьбі з гризунами необхідно приділяти аграріям, які застосовують в своїх господарствах технологію обробки ґрунту No-till. На таких полях спостерігається підвищена чисельність мишоподібних гризунів, оскільки відсутня класична обробка ґрунту. Розпушування ґрунту на глибину 18-25 см руйнує гнізда і кормові камери мишей, полівок та інших шкідників, за рахунок чого гине близько 70-75% гризунів. Найбільш шкідливими є представники сімейства хом’якові (полівка звичайна і громадська) і сімейства мишачих (миша курганчикова і будинкова).  Крім того, що мишоподібні гризуни несуть в собі небезпеку втрати частини врожаю, їх масове розмноження є загрозою поширення небезпечних інфекцій серед людей – лептоспіроза, псевдотуберкульозу, туляремії. Тому з гризунами треба вести непримиренну боротьбу, особливо на полях.

Харчуючись сходами пшениці, полівки утворюють на посівах пролисини. В роки ж масового розмноження іноді виникає потреба в пересіві пошкоджених масивів. Заселеність посівів і відносну чисельність мишоподібних гризунів визначають шляхом підрахунку колоній і нір на 1 га. З огляду на характер розмноження і шкідливість гризунів, восени проводять кілька обстежень з фази кущіння озимих до настання зимових холодів. Важливо визначити початок заселення посівів гризунами і вчасно провести профілактичну обробку сільгоспугідь. На цілині або на необроблюваних полях потрібно проводити крайові обробки. У боротьбі з гризунами велике значення має оптимальне поєднання агротехнічних і організаційно-господарських заходів. Перш за все, сівозміни: посів озимих по стерньових попередниках істотно збільшує ймовірність їх пошкодження гризунами. Збирання в ранні терміни і без втрат, а також боротьба з бур’янами погіршують кормову базу і знижують інтенсивність розмноження мишоподібних гризунів, що сприяє зниженню їх чисельності.

На сьогоднішній день найбільш перспективним і безпечним методом боротьби з гризунами є біологічний метод, що полягає в штучному зараженні гризунів бактеріями, в результаті чого вони хворіють і гинуть. Одним з найбільш ефективних біологічних родентицидів є препарат Бактеронцид.  Він являє собою живу культуру бактерії Salmonella enteridies var. Issachenko, нанесену на пропарене зерно пшениці. Препарат призначений для боротьби з мишами, полівками, щурами, піщанками, що мешкають на посівах, пасовищах, лісосмугах, в скиртах, парниках, елеваторах та інших будівлях.  Бактеронцид  застосовується без додаткового приманочного продукту, так як пропарене зерно є хорошою приманкою для гризунів. При обробці сільгоспугідь препарат застосовують з розрахунку 1-2 кг / га в залежності від щільності і видового складу гризунів. Так, при найвищій щільності мишей і полівок витрачається не менше 2 кг/га, на багаторічних травах – 3-4 кг/га. Приманку розкладають по норах (порція 0,5 чайної ложки) і притоптують. Дія препарату проявляється на 3-4 день: гризуни перестають харчуватися, починається процес перезараження. Загибель мишей і полівок настає на 7-12 добу, щурів і ховрахів – на 10-25 добу. Для обробки великих площ внесення препарату може здійснюватись механічним способом: за допомогою розкидання (РОУ-6, МВУ-6, МТТ-4). При роботі з «хімією» приманку необхідно внести в кожну житлову нірку, а при використанні Бактеронциду допускається обробка 80% житлових нір у колонії, так як відбувається перезараження. Бактеронцид працює в діапазоні температур від -25 ° С до + 10 ° С, при біологічній ефективності не менше 90%.   Виходячи з цього,  внесення  зараженого зерна у нори слід проводити понад вечір, або у похмуру погоду.  Застосування хімічних принад в даний період часу є найбільш привабливим.

Хімічні засоби що застосовуються проти мишоподібних гризунів –  родентициди випускаються у вигляді принад та концентрованих препаратів, на основі яких готуються харчові отруйні принади, дозволені до використання в Україні згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів, а саме:

Родентициди з діючою речовиною: бродіфакум, 0,005% – Антимиша, принада 2-3 пакети на нору; Крисолов, принада 1-2 пакети на нору, Багіра, принада 1,5-2,5 кг/га;

бродіфакум, 0,25%  Бродівіт, р., Бродіфакум, 0,25%, Мишолов, р;    

бродіфакум, 0,0005% Капкан – принада №1, зернова суміш, тістоподібна речовина, парафінований брикет;

бродіфакум, 0,05%  принада «Щелкунчик» ;

бромадіолон –  Бромакем, ПР, Рат Кіллер Супер, ГП ;

флокумафен – Шторм, 0,005% воскові брикети;

ізопропілфенацин – Ізоцин, МК, м. к.

Боротьбу з гризунами слід проводити як на полях так і в місцях резервацій (невгіддя, узбіччя доріг, каналів, лісосмуги та інші). 

З метою недопущення перезаселення мишоподібних гризунів слід проводити зазначені заходи в терміни, які вказані в планових заходах. А саме в термін з 7 по 15 жовтня. 

Під час проведення захисних заходів від мишоподібних гризунів слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни та допускати до роботи осіб, які мають допуск (посвідчення) на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами.

Прес-служба Держпродспоживслужби у Херссонській області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *