Неділя, 18 КвітняПерший регіональний
Shadow

Херсонські фермери перекрили трасу біля Каховської ГЕС

Сьогодні, 17 грудня 2019 року, херсонські фермери перекрили на дві години трасу Херсон-Нова Каховка-Генічеськ. Таким чином аграрії долучилися до Всеукраїнської акції протесту проти продажу землі, що проходить у великих містах України.

Пікет відбувся на лівому березі Дніпра, одразу за Каховською ГЕС та зібрав близько трьохсот фермерів Херсонщини. Протестуючі виступили проти намірів влади протягнути модель земельної реформи, яка, на їх думку, несе вигоду лише олігархату країни.

 

Учасниками акції стали представники малого та середнього бізнесу, які займаються сільським господарством 20-30 років. Це – «люди землі», які наповнюють місцеві бюджети, створюють робочі місця. Вони вважають, що прийняття закону про відкриття ринку землі загрожує продовольчій безпеці України.

Ключовими принципами реформи, на думку аграріїв, повинні бути: заборона на купівлю сільськогосподарських земель іноземцями; введення жорстких обмежень на кількість землі в одних руках; надання дозволу на купівлю землі лише громадянам України, державі та громадам.

Ігор Йосипенко: «Ми проти того, що на сьогоднішній день, згідно з цим законопроектом пропонується близько 210 тисяч гектарів землі в одні руки. Також ми вимагаємо, щоб право на придбання землі мали винятково громадяни України. На сьогодні нам декларують, що це право будуть мати юридична особа, резидент України, але ніхто не наголошує на тому, що цей резидент України зможе мати засновників іноземців, тобто ми в цьому вбачаємо великі ризики для українського фермера і взагалі для українського села».

Віктор Деркач: «Ми таку акцію проводимо в зв’язку з тим, що ми не згодні з тим варіантом законопроекту щодо земель сільськогосподарського призначення, який нам пропонує влада. Ми маємо вимоги: по-перше, ні продажу землі іноземцям, тому що ми переконані, що той, хто володіє землею, той володіє країною – це треба розуміти. Якщо іноземці придбають наші землі, то вони будуть господарями нашої країни. Друга наша вимога – ми не погоджуємося з розміром власності, який пропонують в одні руки, тому що знову алігархат викупить людську землю».

Крім того, погляди фермерів і парламентарів дещо розходяться у баченні земельної реформи. Аграрії пропонують наступні пропозиції до законопроєкту про ринок землі:

– Запровадження ринку землі у два етапи. Всеукраїнська аграрна рада наполягає на тому, що у перші 5 років земля с/г призначення може продаватися лише фізичним особам-громадянам України та не більше 500 га в одні руки. Першочергове право на придбання землі в якості фізичної особи має власник компанії, яка орендує земельну ділянку за умови сплати ціни, за якою вона продається.

– Надання на другому етапі права купувати землі с/г призначення юридичним особам, власниками (учасниками, акціонерами) яких є виключно громадяни України. Такий підхід забезпечить повне розкриття інформації про істинних власників компаній. Ця норма не дозволить обхідними шляхами скупити землю іноземцям, підставним «фірмам-прокладкам», а власникам компаній – уникнути оподаткування при виплаті дивідендів на материнські компанії.

– Встановлення обмеження щодо обсягу максимального земельного банку у власності однієї особи, з урахуванням пов’язаних осіб не більше 5 тис. га.

– Введення обмежень на загальну площу с/г землі в користуванні та володінні – не більше 20 тисяч гектарів з виключенням для вже існуючих компаній в розмірі не більше площі землі, яка вже обробляється.

– Надання права юридичним та фізичним особам, що займаються молочним скотарством, придбати землю с/г призначення вище встановленого ліміту із розрахунку 2 га на 1 корову.

– Заборонити продаж землі особам, які не зможуть підтвердити походження своїх коштів, за які вони мають намір придбати земельний наділ.

– Протягом року з дати прийняття законопроєкту про ринок землі прийняти законопроєкт про всенародний референдум та провести референдум щодо надання іноземцям права набувати у власність земельні ділянки.

Нагадаємо, 13 грудня 2019 року депутати Верховної Ради України прийняли за основу в першому читанні законопроєкт 2178-10, який скасовує заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення. Сьогодні ж, 17 грудня, у Верховній Раді України відбулося продовження розгляду проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *