Неділя, 10 ГрудняПерший регіональний
Shadow

Хто наживається на інсуліні для народу

Протягом тижня у Херсонській області аптеки, які беруть участь у проекті по забезпеченню населення інсулінами і мають відпускати цей препарат безкоштовно за наявності рецепту, відмовляють хворим. У кількох аптеках провізори повідомили, що таку вказівку вони отримали особисто від свого керівництва. Тому, коли пацієнти приходять за безкоштовним інсуліном, їм доводиться ввічливо відмовляти у цьому край важливому для них препараті. Також у аптеці нам повідомили, що ситуація склалася через те, що їм припинили відшкодовувати вартість інсулінів, які вони закуповують.

Ми вирішили розібратися у ситуації, яка склалася з інсуліном в області, і з’ясувати, через що або через кого страждають хворі, які потребують інсулінотерапії.

Згідно з єдиним реєстром пацієнтів, які потребують інсулінотерапії, у Херсонській області на обліку перебуває трохи більше шести тисяч осіб. Ця цифра, в принципі, незміна протягом кількох останніх років.

До 2017 року інсулінозалежні пацієнти отримували препарат в лікарнях. Департамент охорони здоров’я облдержадміністрації формував потребу на рік з урахуванням ще перших двох місяців наступного року, щоб був певний запас, оголошував відкритий тендер і закуповував інсуліни за низькими цінами.

Проте з 2017 року правила забезпечення інсулінами населення змінилися. І все через постанову Кабміну №239 від 23 березня 2016 року. Відпускати інсулін стали через аптечну мережу. Це здійснюється наступним чином. Щороку на забезпечення лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет МОЗ України виділяє медичну субвенцію з державного бюджету обласному. Кошти акумулюються на рахунках комунального закладу «База спеціального медичного постачання» Херсонської обласної ради. В кінці кожного місяця цей заклад розраховується з аптеками, які обслуговували населення за безкоштовними рецептами.

У 2018 році область отримала державної субвенції розміром у 20 млн грн., а у 2019 – 25 млн грн, з необхідних 41 млн грн. Тому не дивно, що коштів вистачило всього на всього на 8 місяців. Загалом треба зазначити, що у 2019 році забезпечення обсягів видатків на відшкодування вартості препаратів інсуліну з державного бюджету становить лише 67% від потреби.

Віктор Короленко, директор Департаменту охорони здоров’я Херсонської облдержадміністрації, коментує, що у 2017 році Департамент закуповував інсулін через тендер і ціна була значно нижча, ніж та, яку запропонували у МОЗ України. Приміром, препарат «Актрапід НМ» (10 мл), закуплений за тендерною процедурою у 2017 році, коштував 296,39 грн, за реімбурсацією у 2019 році його ціна в реєстрі ставить 440,48 грн. Відповідно «Генсулін Р» (10 мл) – 240,75 грн (508,33 грн), «Фармасулін Н» (10 мл) – 200,09 грн (323,88 грн), «Хумодар К 25 100Р» (10 мл) – 207,58 грн (317,20 грн).

Далі виявляємо цікавий факт. За останні три роки ринкова вартість інсулінів майже не змінювалася. Сьогодні в аптеках за власний кошт «Генсулін Р» (10 мл) можна купити за 240 грн, а МОЗ через аптечну мережу відпускає в двічі дорожче. І так по кожній позиції інсуліну! І по всій Україні!

Щоб забезпечити хворих на цукровий діабет інсуліном, область потребує додаткових цільових коштів з державного бюджету у розмірі 15 млн грн. Проте звернення, які направлялися за підписом директора Департаменту охорони здоров’я ОДА Віктора Короленка та голови Херсонської обласної ради Владислава Мангера, не дали суттєвих результатів. МОЗ на колективне звернення депутатів облради не відповіло, а Мінфін порадило шукати кошти на місцях.

Тому, 23 серпня 2019 року вже за підписом першого заступника голови Херсонської ОДА Дмитра Бутрія головам районних райдержадміністрацій, міським головам міст обласного значення було відправлено лист, де рекомендували (за згодою) передбачити у місцевих бюджетах кошти на вересень-грудень поточного року для забезпечення хворих на цукровий діабет і вжити відповідні заходи для продовження відшкодування вартості препаратів інсуліну через аптечну мережу.

Ця ситуація здивувала чиновників на місцях. Зі своїми дотаційними бюджетами вони не готові брати на себе додаткові витрати. Аби не допустити соціальної напруги, на позачерговій сесії Херсонської міської ради, яка відбулася 6 вересня 2019 року, депутати виділили 1 млн 200 тисяч грн. на потреби інсулінозалежних жителів Херсона. Інші райони поки думають, де їм винайти кошти, щоб профінансувати аптекам витрати на інсулін.

Проблема, яка склалася із відшкодуванням вартості інсуліну аптечним закладам, характерна для більшості регіонів України. Новопризначена міністерка МОЗ Зоряна Скалецька обіцяла взяти ситуацію на особистий контроль. А поки позитивного рішення немає, інсулінозалежні хворі вимушені купувати дороговартісний препарат за власний кошт. А таких по Україні більше ста тисяч людей, серед них є і чимало дітей.

Винних, через яких страждають інсулінозалежні люди, потрібно шукати не на місцях, а на високих київських пагорбах. Відпускаючи інсулін через аптеки за завищеними цінами, вони розкрадають не лише бюджетні кошти. У свої корупційні схеми вони втягують місцеву владу, змушуючи їх фінансувати витрати на інсулін , хоча це є безпосереднім обов’язком МОЗ України.

Елеонора Гуськова

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *