П’ятниця, 16 КвітняПерший регіональний
Shadow

Масляний тиждень: значення та традиції

Масляна – це одне з найстаріших свят слов’янських народів, яке символізує прихід весни. З приходом масляної розпочинаються справжні народні гуляння, які тривають увесь тиждень. Завершується свято Прощеною неділею, після якої розпочинається Великий піст.

Свято Масляна тісно пов’язане з Великоднем, адже під час Великого посту не можна вживати молочні страви, які складаються з яєць, молока, масла та сметани. На Масляну дозволяється їсти молочні страви досхочу увесь тиждень.

Щоб зрозуміти, на коли припадає святкування Масляної, треба від дати Великодня ( 2 травня) вирахувати 48 днів до Великого посту (15 березня), а тоді ще тиждень перед початком посту. Таким чином, Масляна у 2020 році розпочнеться у понеділок, 8 березня, а завершиться у неділю, 14 березня . 

Що готують на Масляну

Головний символ Масляної – млинці. Вони можуть бути різного приготування, але обов’язково мають бути у формі кола, адже вони символізують Сонце. Готувати млинці можна з будь-якими начинками. На частування запрошують в гості рідних та близьких і самі ходять в гості. 

Окрім млинців на Масляну також готують оладки, пироги, вареники, сирники, пампушки, булочки та іншу випічку. В останній день святкування, на Прощену неділю, перед початком Великого посту, на столі головною стравою має бути яєчня.

Прикмети і традиції на Масляну

Перший млинець, спечений на Масляну, призначається для поминання покійних. Замішувати тісто треба мовчки з думками про людей, яких вже немає поруч. Віддайте млинець пташці, яка полетить в небо до ваших близьких.

Вважається, що якщо млинці на Масляну будуть пишними та гарно спечуться, то рік буде благополучним. Млинці, які не матимуть форми, будуть занадто тонкі чи товсті – прогнозують невдачі та проблеми.

Якщо напечете високу гірку млинців – до заможності, низька гірка – до неврожаю.

Якщо холодно на Масляну – літо буде теплим, а як йде дощ – осінь буде багатою на гриби.

Святкування Масляної по днях тижня

Понеділок (8 березня) – перший день Масляної має назву “Зустріч”. Цього дня треба запрошувати до себе в гості родичів і пригощати їх різноманітними млинцями та смаколиками. В народі також є звичай ставити в центрі святкування солом’яну ляльку, яка буде стояти аж до завершення свята. 

Зробити таку ляльку можна і в домашніх умовах з соломи і тканини. Рекомендується робити її з добрими помислами та гарним настроєм. Якщо поставити ляльку на видне місце, вона принесе радість, благополуччя та достаток. 

Вівторок (9 березня) – другий день Масляної називається “Загравання”. У цей день заведено веселитися та кататися на санках. 

Середа (10 березня) – третій день свята називається “Ласунка”. Господині готують велику кількість страв і пригощають ними всіх, хто прийде в гості. Першочерговою і основною стравою, звісно ж, залишаються млинці. 

Четвер (11 березня) – четвертий день гучних святкувань називається “Розгуляй”. Цього дня народні гуляння мають тривати від ранку до вечора. 

П’ятниця (12 березня) – п’ятий день Масляної має назву “Тещині вечірки”. Зять повинен у цей день закликати тещу з тестем в свою оселю і приготувати для них млинці. Вірять, що такі гостини можуть примирити сім’ї, якщо раніше у них були сварки. 

Субота (13 березня) – шостий день святкування називається “Посиденьки зовиці”. У передостанній день Масляної невістка запрошує до себе в гості своїх рідних батьків та батьків чоловіка. 

Неділя (14 березня) – сьомий день Масляної традиційно супроводжуються “Прощеною неділею”. Напередодні Великого посту усім варто попросити пробачення у тих людей, перед якими ви завинили. Прощена неділя є дуже світлим днем перед Великим постом. В останній день Масляної спалюють ляльку з соломи. 

Хочете отримувати найважливіші новини? Підписуйтеся на наш канал в ЮтубіTelegram та Instagram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *