Понеділок, 19 КвітняПерший регіональний
Shadow

На Херсонщині розшукують рідних загиблого бійця під час Другої світової війни

 

Представники історико-патріотичного об’єднання “Пошук” з міста Житомир розшукують рідних бійця радянської армії, який загинув 1941 року в боях, що відбувалися на Житомирщині. За даними медальйона, знайденого пошуковцями, він народився на території Херсонської області.

 

Останки 4-х солдат та 4 медальйони було знайдено під час розкопок у Пулинському районі Житомирської області 1-го травня, – розповів Суспільному представник Житомирської обласної організації “Історико-патріотичне об’єднання “Пошук” Вадим Барановський.

 

” Під час розкопок ми знайшли медальйони чотирьох бійців. Це такі пластикові капсули, в яких записка всередині і в ній – особисті дані бійця. Дві капсули вже вдалося прочитати, одна ще в роботі, одна була розкручена і там нічого не видно.”

 

Капсулу із даними бійця знайшли на місці розкопок у Пулинському районі/ Фото: Історико-партіотичне об’єднання “Пошук”

Солдат Денисов Афанасій, рідних якого розшукують на Херсонщині, народився у селі Карайдубина Запорізької області. Нині – це село Бережанка Верхньорогачицького району Херсонської області. Такі дані вдалося прочитати на записці із капсули. Там зазначено і ім’я його батька – Денисов Василь Родіонович. Та в цьому селі, говорить Вадим Барановський , родичів загиблого знайти не вдалося.

“До нас зверталися хлопці із пошукової організації Житомира. В Бережанській сільській раді зберігаються господарчі книги 1949 -1950 рр, але жодних відомостей про сім’ю Денисових в них немає. Ймовірно, вони виїхали із села раніше”, – говорить голова Бережанської сільської ради Віта Сметана.

 

 

Медальйони, які ввели у 1941 році називали”капсулами смертника”/Фото: Історико-патріотичне об’єднання “Пошук”

Віта розповідає, що шукали родичів загиблого по всьому Верхньорогачицькому району. Результатів поки ніяких.

” Денисенки є, Денисових – немає. А це два різні прізвища. Я зверталася і до істориків, і до місцевих старожилів. Останні розповіли, що недалеко від Бережанки колись знаходились ще два колгоспи і, можливо, там могли проживати Денисови. Та, на жаль, сіл тих зараз вже немає. Але ми продовжуємо пошуки”, – говорить Віта Сметана.

 

Якщо рідних бійця не знайдуть на Херсонщині, то пошуки розширять,- розповів Вадим Барановський.

” Як свідчить наша практика, то родичі зазвичай далеко не їдуть. Вони десь перебираються до районних або до обласних центрів. Тому ми думаємо, що рідні Афанасія Денисова проживають десь або в Херсонській області, або в Запорізькій. Тому, якщо не знайдемо їх на Херсонщині, змістимось до Запорізької області”.

 

 

Розшифровка даних капсули бійця Афанасія Денисова, 1916 р.н./ Фото: Історико-патріотичне об’єднання “Пошук

Розкопки в Пулинському районі Житомирської області, говорить Вадим Барановський, тривають вже півтора роки. За цей час пошуковці історико-патріотичного об’єднання знайшли 140 солдатів, імена більше 30 з них вже вдалося встановити.

Як розповідає доктор історичних наук професор Олександр Черемісін, в Пулинському районі, як і по всій Житомирщині у липні 1941 року йшли жорстокі бої за підступи до Києва. Не пустити нацистів до столиці України намагалися 5-та армія під командуванням генерала Потапова та 6-та армія під командуванням генерала Музиченка військ Південно- Західного фронту.

 

“У липні 1941 року нависла велика загроза з боку гітлерівських військ під Києвом. Командування Південно-Західного фронту організувало низку контрударів у напрямку Новоград-Волинська і Червоноармійська. Радянські війська намагалися у будь-який спосіб захистити підступи до столиці. В оборонних боях на Житомирщині особливо відзначились 9-тий та 19-тий механізовані корпуси під командуванням генералів Рокосовського та Фекленка”, – зазначив Олександр Черемісін.

 

Боєць Афанасій Денисов служив у 35-ій танковій дивізії 9-го механізованого корпусу Південно-Західного фронту, – встановили пошуковці. І загинув у липні 1941 року у боях, захищаючи підступи до столиці України.

 

Суспільне

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *