Вівторок, 18 ТравняПерший регіональний
Shadow

На Херсонщині тарифи на зрошення формуються з урахуванням інтересів аграріїв

На Херсонщині тарифи на водопостачання для зрошення полів формуються прозоро з урахуванням інтересів аграріїв. У Басейновому управлінні водних ресурсів нижнього Дніпра пояснюють, що підвищення тарифу на зрошення обумовлене необхідністю підтримувати інфраструктуру, яка є найбільшою не лише в Україні, а й у Європі.

«Інфраструктура господарського комплексу налічує майже 240 станцій, що працюють на зрошення, плюс головні насосні станції. Велика мережа розподільчих каналів (більше 700 км). Ця інфраструктура потребує значних капіталовкладень і підтримання в належному технічному стані», – розповідає заступник начальника  Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра Анатолій Новіков.

Тарифи на зрошення формує низка чинників. 80% залежить від вартості електроенергії, яка не підлягає державному регулюванню.

«Наша послуга складає десь 15% від загальної вартості. І ще трохи послуги по перекиданню води магістральними каналами. Тому в собівартості води наша послуга не відіграє вирішальної ролі», – зазначає Анатолій Новіков.

Олексій Білий – директор приватного агропідприємства у селищі міського типу Зеленівка. Він орендує майже 470 гектар землі для вирощування земляних, масляничних культур і невеликого відсотка овочів. Зрошення на його полі відсутнє. Вся надія тільки на дощ. 

«За часів Радянського Союзу там був овочевий сільгосп, який славився своєю продукцією. Зрошення було, але за роки простою воно стало непридатним до експлуатації. Наразі найближче джерело звідки можна взяти воду –  це Інгулець. Але до нього близько 9 км від мого господарства», – каже фермер.

За словами Олексія, через зміну клімату, останні два роки утримувати господарство стало складно. Він отримує мінімум в 2 рази менше врожаю, аніж фермери, які користуються зрошенням.

 «У найкращі роки я скошую до 40 центнерів пшениці, а ті, в кого є зрошення, отримують мінімум до 75 центнерів. Так, зрошення справа витратна, але результат себе точно виправдовує», – зазначає Олексій.

Аграрій Ігор Брагінець має насіневе господарство у Чаплинському районі. Подачу води отримує з Каховського магістрального каналу. Чоловік задоволений стабільністю і якістю води.

«БУВР подає воду з високим рівнем PH – це десь 8,5%. При цьому низька мінералізація. І це добре, бо ми не засолюємо ґрунти цією водою, але ми їх підлужнюємо», – розповідає Ігор Брагінець.

Аби зрошувати майже півтори тисячі гектар землі фермер витратив минулого року 10 мільйонів гривень. Така ціна чоловіка не лякає. Адже отриманий прибуток від врожаю покрив витрати за воду.

«У 2016 році вартість води складала 1 гривню 9 копійок за 1 кубічний метр. В 2020 році вартість була 1 гривня 55 копійок. Тобто зростання відбулося за 5 років на 30% всього», – підсумовує аграрій.

Через посушливий клімат усі без винятку райони Херсонщини потребують зрошення. Тому прем’єр-міністром України була поставлена задача у 2021 році сформувати проєктну документацію на розширення поливних площ у Херсонській області.

Катерина Чобітько

Хочете отримувати найважливіші новини? Підписуйтеся на наш канал в ЮтубіTelegram та Instagram.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *