Понеділок, 18 СічняПерший регіональний
Shadow

Небезпечний вантаж: навіщо у Херсон ввезли забруднений пісок із Чорногорії?

Скандал  у Херсоні — до місцевого морського порту судно доставило з Чорногорії 3 600 тонн забрудненого піску. Вантаж мала забрати херсонська компанія «Ітака» та ще й отримати за це триста тисяч гривень. 

Важкі метали, залишки нафтопродуктів та інші шкідливі домішки знайшли у піску, який доставили із Чорногорії у Херсонській морській торговий порт. Посередником була київська компанія «Виробничій кооператив «Фірма Арка».

Про це кореспонденту Громадського радіо повідомив виконуючий обов’язки начальника Чорноморської митниці Олександр Щуцький

«Фірма «Арка» двічі отримувала від Міністерства енергетики та захисту довкілля України відмову на включення до «зеленого переліку». Серед домішок оксиду кремнію наявні чотири типи забруднюючих речовин, а саме — азбест, трібутілін, важкі метали і залишки нафтопродуктів», — зазначив Щуцький.

За словами Щуцького, обласне управління СБУ підтвердило — пісок перевозили за підробленими документами: 

«Висновок Міністерства енергетики та захисту довкілля України на транскордонне перевезення діоксиду кремнію, відповідно до якого оцінюється ступінь небезпеки відходів, підроблений. Як і документи на ввіз піску від мера міста і міської ради».

Пісок у Херсонський морський торговельний порт доставило із чорногорського міста Бієло судно FL LIDYA.

Цей пісок — відходи піскоструминної обробки корпусів кораблів. В Україну його ввезла київська фірма «Арка» для херсонської компанії «ТД «Ітака». Остання, яка обслуговує Херсонський сміттєвий полігон, збиралася використовувати його для пересипання побутового сміття, щоб воно не загорілося. Першим про потенційну небезпеку чорногорського піску написав у соцмережах депутат Херсонської міськради Віталій Богданов. Як він стверджує, дізнався про пісок від патріотично налаштованих працівників порту.

порту.

Також Богданов стверджує, що міський голова Володимир Микоєнко начебто знав про цей пісок ще до прибуття судна із Чорногорії і давно знайомий з людьми, які сприяли перевезенню піску.

«Мер три тижні тому у Херсоні у вже відомому кафе зустрічався з цими людьми. Особисто! Це зараз він вдає із себе дивака: «А хто це? Що це? Це – «Арка»! Ви – з Києва!». Але ж ти з ними зустрічався, братику!», 

Натомість Херсонській міський голова Володимир Миколаєнко стверджує, що не має відношення до ввезення у місто небезпечних відходів. І каже, що один з документів, на підставі яких доставлений вантаж, — підробка. Йдеться про гарантійний лист від міського голови.

«При розмитненні цього вантажу був наданий певний перелік документів і там є гарантійний лист від мене начебто підписаний мною. Я пам’ятаю, які листи я підписував. Але абсолютно не в повноваженнях міського голови без погодження з міською радою підписувати якісь гарантії. Це — перевищення повноважень. Я на такі речі піти не міг. Але попросив, щоб розібралися. З’ясували, що документ №25/10-19 від 25.10.2019 до нас не заходив. І не виходив від нас документ №23-4-5993. Це взагалі — нумерація депутатського відділу, який не має відношення до господарської діяльності. Такого листа не було», — запевняє Маколаєнко.

За інформацією, Головного управління Національної поліції України у Херсонській області, за фактом використання сфальсифікованих документів відкрито кримінальне провадження.  

Директор Департаменту екології і природних ресурсів Херсонської облдержадміністріції Юрій Попутькозвернув увагу на те, що херсонське підприємство «Ітака» погодилося приймати пісок від компанії «Арка» не безкоштовно, а за 300 тисяч гривень. 

«Я дуже сумніваюся, що божу росу хтось передав би нам у Херсон за тисячі кілометрів та ще й грошей дав. У мене виникають великі питання стосовно безпечності цього ґрунту. Але тут повинні зробити висновки лабораторії ДСНС, екологічних служб, Держпродспоживслужби, інших структур”.

Експертизи проводять зараз лабораторії Херсона, Одеси і Києва. А поки, як розповів директор Департаменту екології та природних ресурсів, 3600 тисячі тонн піску закриють у сховищі, аби його не розмило дощем і ця вода не потрапила у Дніпро.

За інформацією чорногорського інтернет-видання Vijesti.me, ці відходи десятиліттями збиралися у місті Бієло на території у близько 17 га. Щоб вирішити проблему, уряд країни позичив близько 23 мільйонів євро у Світового банку ще в 2014 році. Вивозити «пісок» почали до іспанської Севільї у березні 2019 року. Втім, у серпні процес припинився. Влада Іспанії не надала дозволу на ввезення відходів. За неофіційною версією, дозволи Чорногорія вже не отримає, через зміни у місцевій владі іспанського міста.

Завершити вивезення відходів із Бієло планують до червня 2020 року. Екологи наголошують: не можна ставити під сумнів ці терміни, оскільки відходи дуже небезпечні.

«Усі види відходів такого складу небезпечні для здоров’я людини. Прямий контакт з ними заборонений, і тому вони повинні бути огородженні, що найкраще вказує на те, що це небезпечні відходи», — сказав представник озонового екологічного руху Олександр Перович.

В’ячеслав Гусаков, Херсон, Громадське радіо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *