Вівторок, 3 СерпняПерший регіональний
Shadow

Музей-бомбосховище може з’явитися у Херсоні

На Херсонщині бомбосховище облдержадміністрації, яке мали використовувати на випадок ядерної війни Сполучених Штатів Америки з СРСР, чиновники вирішили перетворити на музей. Поки вони роздумують як це зробити, ми вирішили ознайомитися з підвальними реаліями колишньої компартії.

Бомбосховище для вищого партійного керівництва радянських часів розташовано під самою будівлею Херсонської облдержадміністрації – у підвалі. У стелю, яка відділяє бомбосховище від першого поверху, вмонтовані залізні перекриття. Навіть, якщо вся будівля завалиться, нижній рівень залишиться цілим.

Потрапити до бомбосховища можна кількома способами, але нам показують хід через таємні двері з внутрішнього двору облдержадміністрації. Разом з керівником апарату Володимиром Клюцевським потрапляємо до підземного пункту управління, в якому зберігаються станції безперебійного зв’язку та телефони 60-70 років минулого століття. Натиснувшу одну кнопку такого апарату, можна було оперативно зв’язатися з центральним керівництвом у Києві чи Москві.

Володимир Клюцевський, керівник апарату Херсонської ОДА, каже: «У випадку, коли на поверхні відбуваються якісь небезпечні події, можливо навіть руйнація будівлі, у підземеллі мали працювати органи управління і здійснювати керівництво областю».

У разі надзвичайних ситуацій або воєнних дій партійне керівництво області та структурні підрозділи у бомбосховищі могли перебували до двох місяців. Продукти харчування їм доставляли у чаші, яку спускали спеціальним ліфтом.

Довгими підвальними коридорами виходимо до кімнати засідань секретного штабу, де на всю стіну – карта колишнього Радянського Союзу з  зображеннями місць можливого запуску ядерних установок, зони ураження і захисту.

Володимир Клюцевський: «Вся система була гарно продумана і працювала до 91-го  року, поки тогочасне керівництво держави прийняло рішення про вихід з Угоди про використання ядерної зброї».

Власне, бункер, де мало перебувати керівництво у разі небезпеки, знаходиться за товстими залізними дверима. Щоб в нього потрапити, необхідно натиснути ручку, щосили відтягнути двері на себе.

У цьому ж бункері в окремій кімнаті до теперішнього часу зберігаються іменні противогази партійних працівників,більшість яких вже дуже похилого віку або пішли з життя.

У кімнатах бомбосховища можна знайти чимало раритетних речей: вініловий та бабінний програвачі, променеві телевізори, величезні люстри,  книги про історію Херсонської області та ювілейні значки до річниці Великого Жовтня. Тобто все, що не встигли використати за радянських часів, а сьогодні на їх списання потрібні кошти або час. Але нічого утилізовувати не будуть. Нове керівництво області вирішило бомбосховище, яке, на щастя, жодного разу не використали за потребою, відкрити для жителів та гостей Херсонщини, створивши музей. В цілому ж по Херсонській області таких таємних підвалів близько шестисот, більшість яких розміщенні під підприємствами та лікарнями.

Елеонора Гуськова  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *