Четвер, 20 СічняПерший регіональний
Shadow

Різдвяне послання митрополита Херсонського та Таврійського Іоанна

Різдвяне послання

Хвала Тобі, Господи Боже,
Народженому від Діви Пречистої,
З Отцем і Божественним Духом
На віки віків незмінно!

(свт. Амвросій Медіоланський. Гімн на Різдво Христове)

 

Возлюблені у Христі, дорогі брати і сестри! Милостивий Господь Своїм благим Промислом знову сподобив нас побачити Схід Незаходимого Сонця ‒ Зорю спасіння, приникнути до бідних ясел, і під Віфлеємською зіркою, разом з Ангелами, пастухами та волхвами, прославити втілення Бога Слова – Немовляти Ісуса Христа, народженого від Діви Марії.

Тисячі років усієї людської історії ведуть до Різдва Христового, знаходять у ньому свій зміст і осередок. Цього дня, коли історія і вічність поєднуються воєдино, до нас звертається Євангельський голос зі словами: «Багато хто з пророків і праведників бажали бачити те, що ви бачите, і не бачили, і чути те, що ви чуєте, і не чули» (Мф. 13, 17). Воістину, велика радість – бачити Христове Різдво, жити Його спасительним подвигом, бути частиною Його Святої Церкви. Нам дана Божа благодать, пише святий апостол Павел, для оновлення розуму (Рим. 12, 6) – бути народом святим, новим, викупленим від Господа (Іс. 62, 12). Оновлення людини починається Різдвом Христовим – Новим Завітом з Богом. Слово, яке вживали Спаситель і євангелісти, називаючи Завіт Божий Новим (Лк. 22, 20), означало не тільки нововведення, оновлення чи виправлення, але говорило, що Завіт ‒ небувалий, такий, якого ніколи не було і не буде. Він неповторний, тому що одного разу і назавжди укладений у Крові Христа-Первосвященика, Який «один раз увійшов у святилище і здобув вічне викуплення» (Євр. 9, 12). Тому Різдво Христове стало центральною подією людської історії. Воно не є звичайним явищем серед низки подій історії, не черговий заклик до морального оновлення. Воно саме́ – початок оновлення, оскільки Бог приймає людське тіло. Ісус Христос – Новий Адам, Який прийшов виправити помилку першого, зцілити падшу природу і стати початком нової людини – вільної від гріха та позбавленої духовної сліпоти (Рим. 8, 2).

Розмірковуючи над Боговтіленням, преподобний Макарій Великий пропонує кілька простих образів, що пояснюють значення Різдва Христового. Один з них – корабель, яким людина долає бурю життєвого океану, безодню небуття та гріха. Ніхто не здатний переплисти бурхливе море, водну стихію, якщо не забезпечить себе необхідним плавальним засобом. Ніхто не міг до приходу в світ Спасителя самотужки досягти спасіння, вічного життя. «Людина ніяк не викупить брата свого і не дасть Богові викупу за нього» – каже Псалмоспівець (Пс. 48,8).  Цю приреченість старозавітної людини виправляє Різдво та Воскресіння Христове. Вони дають в руки віруючого легкий і

і керований корабель, яким можна «перейти, подолати і перепливти гірке море гріха, непрохідну безодню лукавих сил і темних пристрастей» (прп. Макарій Великий. Бесіди про християнське життя, 44, 6).

Ще через один образ преподобний Макарій описує сокровенний дар, даний людині у Христі – істинну свободу, свободу від гріха. Душа, що відступила від Бога, котра вигнала з себе Духа Божого, стає рабом злого духу, як Ізраїль у фараона. Доля раба – неволя, бруд і каміння – спорудження лукавих діл повелителя (Вих. 1, 11, 14). Ісус Христос, як старозавітний Мойсей, визволяє людей з рабства – у Його Крові омивається гріх, а в Євангелії відкривається істина, яка робить вільним (Ін. 8, 32; прп. Макарій Великий. Бесіди про християнське життя, 47, 6).

У ці святі різдвяні дні, дорогі брати і сестри, бажаю всім нам звернути духовні погляди до Віфлеємських ясел, до початку Нового Завіту. Нехай серце кожного сповниться справжньою радістю про пришестя у світ Спасителя. Нехай ця радість переможе всі випробування та спокуси, підніме нас над суєтою світу цього, відкриє наші духовні очі і навчить бачити у всьому Промисел Божий, навчить справжньої євангельської свободи – свободи від гріха. Щиро бажаю кожному духовного та тілесного здоров’я, смирення та християнського терпіння. Закликаю на всіх вас Боже благословіння!

 

З Різдвом Христовим і Новим роком!

Іоанн 

МИТРОПОЛИТ ХЕРСОНСЬКИЙ І ТАВРІЙСЬКИЙ

Різдво Христове

2021/2022 р.

м. Херсон

Хочете отримувати найважливіші новини? Підписуйтеся на наш канал в ЮтубіTelegram та Instagram.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *