Субота, 22 СічняПерший регіональний
Shadow

Старий Новий рік: традиції та звичаї святкування

старий новий рік

В ніч з 13 на 14 січня в Україні відзначають Старий Новий рік, який перетинається з днем Маланки і Василя. У 2021 року староноворічні свята випадають на середу і четвер, але вони не є офіційними, тому ці дні будуть робочими. Проте українці, як правило, відзначають Старий Новий рік за всіма традиційними канонами.

Старий Новий рік — це початок Нового року за “старим” стилем. З 13 на 14 січня його відзначали, коли світ жив за юліанським календарем. Святкувати Старий Новий рік почали ще в 1918 році, коли на зміну юліанського був введений григоріанський календар, розбіжність яких становить два тижні. До речі, багато віруючих людей саме Старий Новий рік відзначають яскравіше і веселіше, оскільки на звичайний Новий рік через різдвяний піст пишні застілля заборонені.

В Україні починають святкувати Старий Новий рік ввечері 13 січня. Щедрий вечір схожий зі Святим вечором перед Різдвом, коли накривається багатий стіл, але вже не пісними, а м’ясними стравами, і за ним збирається родина. Також в деяких регіонах України в цей день готують традиційне святкове блюдо — кров’янку, яке називають Маланка. Господинею святкового столу, як і на Різдво, виступає кутя.

Обряди та традиції на Старий Новий рік

Звісно, традицій та обрядів, які огортають Щедрий вечір, як його здавна називали, існує безліч. Почати варто з того, що цього свята за великим столом збирається вся родина, члени якої повинні виглядати охайно і доглянуто (брудний або неохайний одяг вважається поганим знаком). На відміну від Різдвяного Святвечора, всі страви готуються ситні, на столі обов’язково має бути кутя, різноманітні випічки та частування. Саме багатий стіл дарує цьому вечору назву Щедрого.

старый новый год

Після святкової вечері заведено відвідувати сусідів,попросивши прощення за можливі образи, щоб провести рік в дружбі та злагоді. Звичайно, перш ніж відправитися до ваших знайомих, зробіть це і в колі сім’ї.

Варто зазначити, що 13 січня, згідно з церковним календарем, вважається днем пам’яті преподобної Меланії (Маланки, Меланки), що передує дню святого Василя Великого (14 січня). За деякими віруваннями, змінюючи один одного, вони зійшлися і одружилися. Саме в цей святковий період хлопці можуть відправитися до батьків дівчини, яку хочуть взяти в дружини, за благословенням.

старый новый год

Однією з традицій Старого Нового року вважається посівання. У перший день старого Нового року спочатку до будинку повинен зайти чоловік, тому представниці прекрасної статі ходили посівати рідше. Одними з найактивніших посівальників є діти, які обов’язково отримували частування і заохочення за свою працю. Примітно, що зерна, які використовують при цьому дійстві, не можна змітати віником або викидати. Вважається, що вони приносять у дім щастя і великий урожай. Для того, щоб рік був саме таким, багато господарів змішували зерна з тими, які саджали в землю.

Традиції Старого Нового року в Україні включають і ворожіння. Ніч з 13 на 14 січня вважається однією з найдоцільніших для того, щоб дізнатися ім’я судженого і зазирнути у своє майбутнє.

старый новый год

Крім того, існують і деякі народні повір’я. Вважається, що не варто в ці дні давати або брати що-небудь у борг, адже цілий рік може пройти в боргах, рахувати копійки 14 січня – прикмета погана, рік може пройти в невдачах, бідності і сльозах, також на старий Новий рік не заведено виносити сміття, в народі кажуть, що так можна винести все щастя з дому.

Що не можна робити на Старий

Новий рік Щедрий вечір або Старий Новий рік, за старовинними віруваннями, не можна зустрічати в старому і брудному одязі. Також в цей день не рекомендується давати гроші в борг і вирішувати свої фінансові питання. З щедрувальниками та посівальниками найкраще “розраховуватися” солодощами — якщо давати їм гроші, то можна втратити благополуччя в домі на цілий рік.

Не можна в цей день ображатися і згадувати старі образи, а також виносити сміття. Також важливо уникати сварок і конфліктів, інакше весь рік доведеться жити в сльозах.

Старий Новий рік 2021 — прикмети

Ніч на Старий Новий рік зоряна — до врожаю ягід.

Сонце на Старий Новий рік високо зійшло — весь рік буде щасливим і щедрим на садовий урожай.

Тепла погода на Василя і Маланку — літо буде дощовим.

З якого боку на Старий Новий рік небо вкрите хмарами, звідти і щастя прийде.

Кутя і страви зі свинини на святковому столі — до багатства і щастя.

Суха погода і мороз на Старий Новий рік — грибів багато не буде.

Хочете отримувати найважливіші новини? Підписуйтеся на наш канал в ЮтубіTelegram та Instagram.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *