П’ятниця, 1 БерезняПерший регіональний
Shadow

У Херсоні обговорили прийнятий в першому читанні законопроєкт національного спротиву

спротив

29 червня 2021 року Верховна Рада проголосувала за нову структуру територіальної оборони та створення руху опору.

Що передбачає законопроєкт “Про основи національного спротиву” розповіли під час пресконференції  Валерій Головко, заступник директора департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської обласної державної адміністрації та заступник військового комісара Херсонського обласного військового комісаріату Анатолій Бондарук.

Законопроєкт, який ухвалили у першому читанні 318 голосами – конституційною більшістю, врегулює питання розвитку територіальної оборони, організації руху опору і відповідальної підготовки громадян України до національного супротиву, що є невідємною складовою всеохоплюючої оборони держави на всій території України.

Іншими словами, національний супротив – це залучення усього населення до протидії агресору, а також підготовка громадян України до такої протидії.

Національний спротив – це частина концепту “всеохоплюючої оборони України”. Саме так це прописано у нещодавно ухваленій Стратегії воєнної безпеки України, яка відводить серйозну роль територіальній обороні в кожній області та руху опору, який віддалено можна порівняти з партизанським рухом.

«Бригади територіальної оборони формуватимуть у кожній області, а також у АР Крим, Києві, та Севостополі та додатково у кожному місті з населенням понад 900 тис. осіб. До їх складу увійдуть батальйони, які мають розміщуватися у кожному районі області, а також в її адміністративному центрі», – зазначив Валерій Головко.

Тож закон про національний спротив передбачає три елементи.

Перший – війська територіальної оборони.

Фактично це легка піхота, яка може допомагати основним силам ЗСУ охороняти важливі об’єкти або кордон, чергувати на блокпостах або ж протидіяти диверсантам чи іншим незаконним групам на своїй території.

Інша функція тероборони – допомога при надзвичайних ситуаціях.

Тероборона має підпорядковуватися командуванню ЗСУ через командувача військ територіальної оборони.

Другий елемент національного спротиву – рух опору.

Його завданнями є створення осередків опору та “перешкоджання діям військ агресора”.

Окрім того, рух опору може долучатися до спеціальних операцій, зокрема розвідувальних чи інформаційно-психологічних.

Тому рух опору планують підпорядкувати Силам спецоперацій та формувати з добровольців.

Нарешті, третій елемент – підготовка громадян до національного спротиву.

Вона передбачає створення належної системи підготовки, військово-патріотичне виховання.

А також “підготовку населення до умов життєдіяльності в районах ведення (воєнних) бойових дій”.

Загалом же всі три елементи – тероборона, рух опору та підготовка громадян – підпорядковуються верховному головнокомандувачу, тобто президенту.

Офіційне закріплення “національного спротиву” вимагає збільшення чисельності Збройних сил.

«З 2015 року до Збройних сил увійшли 250 тис. осіб, зокрема 204 тис. кадрових військовослужбовців, а решта – цивільні люди у структурі ЗСУ. З ухваленням закону про “Про основи національного спротиву” депутати планують збільшити чисельність ЗСУ на 11 тис. – до 261 тис», – звернув увагу Валерій Головко.

Саме з цих 11 тис. військових формуватимуть окремий рід сил – Сили територіальної оборони ЗСУ. Кількість цивільних при цьому не збільшують (тобто, кадрових військових в армії буде 215 тисяч).

Ну і не найважливіше, але точно не останнє за значенням – гроші.

«Законопроєкт не містить даних про обсяги фінансування всього комплексу заходів національного спротиву та підготовки до нього. Визначено лише, що воно здійснюватиметься коштом Державного бюджету», – зазначив Валерій Головко.

Як зазначив Анатолій Бондарук, у Херсонській області, як і по всій Україні, сформована бригада територіальної оборони, у складі якої постійно проходять військову підготовку чимало громадян. Таким чином, сотні жителів Херсонщини, які вміють поводитись зі зброєю та знають, як діяти в час загрози, здатні забезпечити захист свого краю. Залучення якомога більшої кількості населення до територіальної оборони робить цей захист надійнішим.

«Закликаємо жителів області зробити особистий внесок у зміцнення її обороноздатності шляхом долучення до бригади тероборони. До того ж, контракт в резерві ТрО дозволяє виконувати військовий обов’язок не відлучаючись від звичної справи за фахом. Резервісти здобувають знання та військові навички під час кількатижневих щорічних та одноденних щомісячних навчальних зборів. На час проведення зборів за ним гарантовано зберігається посада та заробіток, а також надається ряд виплат», – зазначив Анатолій Бондарук.

Стати резервістами тероборони можуть чоловіки та жінки віком від 18 до 60 років, зокрема, і за відсутності досвіду служби. Щоб укласти контракт на службу у військовому резерві територіальної оборони потрібно звертатись до військкомату за місцем реєстрації.

Хочете отримувати найважливіші новини? Підписуйтеся на наш канал в ЮтубіTelegram та Instagram.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *