Питання гендерної рівності, протидії торгівлі людьми та домашнього насильства розглянули сьогодні, 6 лютого 2020 року, на засіданні «круглого столу», що відбулося у Херсонській обласній державній адміністрації. Участь у обговореннях взяли представники обласної та міської влади, а також представники громадських організацій.
Від трудового та сексуального рабства у 2019 році постраждало 8 осіб, які проживають у місті Херсоні, Новій Каховці, а також Каховці, Генічеську, Скадовську, Чаплинському районах. Більшість з них вирушали закордон на заробітки, де й потрапили на гачок вербувальників. Дві херсонки потрапили у сексуальне рабство на території України, одна – у Єгипті. Зібрати точну статистику з торгівлі людьми важко, адже не кожен постраждалий повідомляє про це в правоохоронні органи, або інші служби.
Як зауважила голова громадської організації «Успішна жінка», Анжела Литвиненко, на Херсонщині, як і по всій Україні, збільшилася кількість постраждалих від торгівлі людьми. У такі обставини потрапляють не тільки жінки та діти, але й чоловіки. Сучасні форми рабства дуже різноманітні: це не тільки трудове рабство, це – сексуальне рабство, примусове донорство, втягнення у злочинну діяльність, зокрема, до наркотрафіку, а також примусове виконання військових обов’язків на боці ворога, що спричиняє невиконання Конституції України, та деякі інші форми злочинної експлуатації.
Анжела Литвиненко:
«Дуже часто потерпілі соромляться звертатися до правоохоронців і вважають, що в усьому винні самі. Одні бояться, що їх притягнуть до відповідальності, оскільки вони їхали працювати неофіційно, без укладання договору. Iншi просто не знають, що їм можуть допомогти і те, що з ними сталося, це не тільки їх особиста трагедія, а ще й злочинні дії шахраїв за попередньою змовою».
Насправді ж держава та неурядові організації опікуються жертвами торгівлі людьми, тож такі особи мають право на допомогу. Насамперед людина має право отримати статус постраждалої від торгівлі людьми, який забезпечує їй одноразову допомогу у розмірі більше ніж 5 тис. грн. Офіційний статус – це можливість покарати злочинців, не наражаючись на небезпеку, тобто правоохоронцям повідомляють про факт злочину без розкриття особистих даних потерпілого.
Також в Україні діє представництво Міжнародної організації з міграції (МОМ) – Агентства ООН з питань міграції. Представники служби можуть подбати про безкоштовне медичне обстеження і лікування постраждалих від торгівлі людьми, забезпечити їм психологічний супровід, відновити родинні зв’язки та допомогти подолати залежності. Також МОМ забезпечує працевлаштування, відновлення документів, надання адвокатських послуг і тимчасового житла у притулку, а також надає гуманітарну допомогу.
Ще однією проблемою на Херсонщині є домашнє насильство, від якого страждають жінки та діти. В 2020 році буде створено 5 мобільних бригад соціально – психологічної допомоги постраждалим від насильства.
Анжела Литвиненко:
«Депутати обласної ради виділили фінансування на роботу 5 мобільних бригад по Херсонській області . Зараз вирішується питання, яким чином ці бригади будуть запускатися. Ми контролюємо ситуацію, щоб гроші пішли у потрібне русло.
Крім того, у Херсоні в 2019 році запрацював кризовий центр для жінок та дітей, які потерпають від домашнього насильства. Вони можуть звернутися про допомогу, якщо їх життю та здоров’ю загрожує небезпека. У кризовому центрі з мамами та дітьми працюють психологи, соціальні працівники та юристи. Гроші на цей проєкт були виділені міжнародними організаціями, також до фінансування долучилася Херсонська міська рада. Але наразі центр потребує збільшення кількості місць».
Що робити у разі насильства?
– Одразу викликати поліцію – 102
– Звернутися на «гарячу лінію» – 116-123 (цілодобово та безкоштовно в межах України).
– Якщо Ви стали свідком насильства стосовно дитини – негайно повідомте про це службу у справах дітей! Захистіть дитину від домашнього насильства!
Телефонуйте за безкоштовним телефоном 0-800-50-40-77 або (0552) 26-42-34 (Херсонська область).
Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 0-800-500-335.
Також під час засідання було прийнято рішення щодо створення робочої групи, яка буде відповідати за організацію проведення маршу до 8 березня. Просвітницьким маршем жінки різних груп хочуть нагадати, що 8 березня – не свято тюльпанів і краси, а день боротьби за права жінок, які, на їхню думку, в Україні систематично порушуються.
Катерина Чобітько