Вівторок, 13 КвітняПерший регіональний
Shadow

У Херсоні вшанували пам’ять генерала гір та морів

“Генерал гір та морів”. Саме так називають національного героя Польщі Маріуша Заруського, який загинув у в’язничній лікарні Народного комісаріату внутрішніх справ у Херсоні.  

8 квітня 2021 року до 80-річчя смерті генерала відбулося урочисте покладання квітів на символічній могилі Маріуша Заруського на Старому Кладовищі у Херсоні.

В заході взяли участь Генеральний Консул Республіки Польща в Одесі пані Катажина Солек, а від Херсонської обласної ради – керуючий справами виконавчого апарату, депутат Херсонської обласної ради Павло Александров.

Крім того, в Херсонському обласному художньому музеї ім. О.О. Шовкуненка відбувся прем’єрний показ фільму “Маріуш Заруський, патріот, закоханий у море”, а також урочисте відкриття виставки, підготовленої інститутом Національної Пам’яті Республіки Польща. 

«Він любив море та гори, а понад усе любив свою вітчизну. Я впевнена, що діяння та заслуги Маріуша Заруського залишаться зразком патріотизму, відданості найвищим цінностям людства», – зазначила Генеральний Консул Республіки Польща в Одесі пані Катажина Солек. 

Маріуш Заруський – бригадний генерал Речі Посполитої, невтомний громадський діяч, вихователь і друг молоді, моряк, альпініст, а також мандрівник, фотохудожник, живописець, піонер лижного спорту, автор віршів і оповідань, публіцист.

1885 року Заруський розпочав навчання в Одесі на фізико-математичном факультеті університету та забрав туди всю родину. Зі спалахом Першої світової війни Заруського було мобілізовано до військового формування на чолі з Юзефом Пілсудським, який вбачав у боротьбі з Російською імперією шанс на відродження незалежної Польщі.

На початку Другої світової війни Маріуш Заруський з родиною перебував у Варшаві, а потім виїхав на Волинь і до Львова. Там він був заарештований НКВД. Навесні 1940 року його етапували з львівської в’язниці до Херсона. Після поспішного слідства його засудили до 5 років таборів у Красноярському краї, однак він захворів на дизентерію і у тяжкому стані потрапив до в’язничної лікарні. 8 квітня 1941 року Маріуш Заруський помер в Херсоні та був похований на міському цвинтарі, де пізніше було встановлено меморіальний знак.

У Херсонському костелі Пресвятого Серця Ісуса Христа сьогодні знаходиться дзвін, привезений і встановлений на кошти польських харцерів та меморіальна дошка на честь Маріуша Заруського

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *