Археологічний музей є частиною Національного науково-природничого музею Національної академії наук України, а це один із найбільших науково-природничих музеїв світу і найбільший природничий музей України.
Саме в ньому 16 лютого 2022 року відкрилася унікальна виставка, на якій вперше представлені артефакти – знахідки Південної середньовічної експедиції Інституту археології НАНУ, яка вже впродовж 6 років досліджує середньовічну фортецю Тягинь на Херсонщині.
Особливу атмосферу виставки створює мистецтво лендарту. Це інсталяції, створені у природному середовищі з використанням місцевих матеріалів. У минулому році поряд з археологами в Тягині працювали художники лендарту з України і Литви – саме їхні роботи доповнюють виставку.
Артефакти для виставки були передані з Херсонського краєзнавчого музею, де вони зберігалися протягом всього часу. Дата відкриття була обрана не випадково: 16 лютого – це День відновлення Литовської держави (16 лютого 1918 року), і саме цей день був проголошений Днем Єдності України.
Авторів і учасників виставки привітали Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, віце-президент НАНУ академік Сергій Пирожков.
Разом з відкриттям виставки відбулася презентація Монографії Інституту археології НАНУ, у якій зібрані і описані результати досліджень за 3 останні роки. Видання стало можливим завдяки фінансуванню Херсонської обласної ради в рамках цільової програми «Розвитку культури й духовності Херсонської області».
Важливість цієї події важко переоцінити. Вже 6 років експедиція Інституту археології НАНУ на чолі з доктором історичних наук Світланою Біляєвою досліджує фортецю і городище в Тягині на Херсонщині. Литовські артефакти, монети Улусу Джучі, Кримського ханства і Польщі, генуезька бомбарда, фрагменти архітектурного оздоблення у сельджуцькому стилі, кераміка, булава 15-го століття, символ нашої влади і державності, який було знайдено у минулому році, в 30-ту річницю Незалежності – все це доводить, що на цих землях існував розвинений центр цивілізації задовго до окупації цих територій у 18-му столітті Російською імперією, і роль Катерини ІІ була геть не цивілізаційною. Відкриття археологів спростовують історичний міф про так звану «Новоросію» і відновлюють справжню багатокультурну історію Півдня України.
І почесні гості, і вчені ще раз наголосили на важливості продовження досліджень Тягині. Над цим працює громадська організація «Культурний центр Україна-Литва», яка залучає фінансування і волонтерів, організовує побут археологів і щороку перетворює археологічний табір на локацію єдності, освіти, патріотичного виховання.
Громадська організація Центр культурного розвитку «Тотем», яка працює в сфері культури, залучає до Тягині митців. У цьому році «Тотем» планує запросити до Тягині ще 5 художників з Литви – цей проєкт підтримав Європейський Союз за програмою «Дім Європи». Отже, виставка буде поповнюватися і новими знахідками вчених, і новими мистецькими творами, на які надихає авторів історія та археологія.
Виставку у Києві можна відвідати за адресою: вул.Богдана Хмельницького, 15. Музей працює з четверга до неділі з 11.00 до 18.00. Виставка триватиме до кінця року.
Пресслужба Херсонської обласної державної адміністрації
Хочете отримувати найважливіші новини? Підписуйтеся на наш канал в Ютубі, Telegram та Instagram.