Понеділок, 2 СерпняПерший регіональний
Shadow

Як зберегти парк херсонські “Дубки”

Чи зможемо ми зберегти Херсонські “Дубки” – парк “Ювілейний”?

У 1949 тяжкий післявоєнний рік робітники херсонських заводів після своєї роботи виходили на додаткові безоплатні роботи (це тоді називалося суботниками) та висаджували дерева.

Створювали парки в центрі та на околицях міста.

Одним з таких парків були славнозвісні херсонські “Дубки”. Завдяки тяжкій праці наших дідусь та бабусь наше місто стало зеленим та привітним.

17 жовтня 1967 року зелені насадження навколо Миколаївського шосе назвали парком “Ювілейний”.

Протягом двадцяти наступних років доглядали за парком не лише самі херсонці, а й міські комунальні підприємства – Зеленбуд та Дирекція херсонських парків та скверів.

Парк складався з кількох дубових, кленових гаїв, засаджень софори, кількох алей бузку, галявин, на яких навколишні діти грали в футбол, відбувалися спортивні змагання, у тому числі із спортивного орієнтування.

З початком нульових років парк став занепадати. На його території появились церкви, автосалони, заправки, кудись зникло футбольне поле. Парк припинили прибирати. Він почав заростати бур’яном.

Біда прийшла у 2009 році, коли Дубки вирішили пустити під ніж та створити великий торгівельно-розважальний комплекс мережі “Амстор”. Подібні центрі “Амстора” створювалися в інших містах країни під тиском тодішньої влади. Вибирався парк або сквер, дерева вирубалися, все заливалося асфальтом. Через кілька років ці центри або зачинялися або перепродавалися. Сумне видовище.

Проти цього варварського плану піднялося майже все наше місто. Боротьба тривала кілька років. Парк відстояли.

У 2013 році його знову включили у перелік херсонських парків та скверів. Вчені десять років тому провели ретельне обстеження парку “Ювілейний” та виявили, що парковий масив складається з п’яти дубових гаїв 60-річного віку (зараз це вже 70-річні дуби), які перемежовуються галявинами та насадженнями софори японської, в’язу гладенького, клена явора, клена гостролистого, бузку, тополі Болле та іншими парковими культурами. Галявини парку займають до 30% усього парку й є невід’ємними елементами паркового масиву – я зараз цитую акт обстеження. Все це було десять років тому.

Чому ж це сумний ювілей?
Бо знову місцеві ділки хочуть побудувати на території нашого парку черговий автосалон.

Один із таких… підприємців на прізвище Кутковський (на фото) навіть всім роздає інтерв’ю, як він любить Дубки. При цьому планує заграбастати галявини парку “Ювілейний”, що, фактично, знищить наш парк. Перетворить його на два невеличких занедбаних гайки.

На фото: Андрій Кутковський

Й справа знову дійшла до рішення сесії. До наших депутатів.
Ці земельні аферисти розповідають про якісь кадастрові номери, які хтось колись десь змінив. До речі, дякуємо, треба звертатися до поліції та виявляти, хто змінив паркову територію й чому мешканці Північного можуть назавжди опинитися без великого парку “Ювілейний”, який будували їхні дідусі, бабусі, прадіди та прабабусі.

Кожен з нас може зберегти наше історичне минуле та майбутнє наших дітей. Парк “Ювілейний”, який нам дуже знадобиться в добу глобального потепління більше ніж черговий сумнівний автосалон. Або не знадобиться, якщо ми не збережемо те, що так важко будувало старше покоління.

Як зберегти? Це не важко. Депутати – тим, що не проголосують й не віддадуть частину території парку. Городяни тим, що будуть писати та вимагати збереження парку.

У нас ще є шанс. Всі лаємо дев’яності, коли все було зруйновано. Але зараз відбувається на наших очах те саме. Чи промовчимо?

На фото – архівні довідки про минуле парку, акт природознавців, який був зроблений ще у 2010 році, копія рішення про парк “Ювілейний” 2013 року.

Дементій Білий

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *