Понеділок, 2 СерпняПерший регіональний
Shadow

Чистий четвер: що потрібно і не можна робити

Чистий четвер, який міцно асоціюється у православних християн з прибиранням і приготуваннями до святкування Великодня, що наближається, в цьому році українці відзначать 16 квітня.

Цей день вважається одним з найважливіших днів Страсного тижня перед Світлим Христовим Воскресінням. Згідно з біблійною легендою, саме в четвер відбулася Таємна вечеря — трапеза Ісуса Христа з його учнями. Вважається, що зібравши їх в четвер, Ісус омив їм ноги, щоб продемонструвати безмежну смиренність, яка повинно бути у кожного християнина.

Таким чином, чистий четвер є символом очищення — як фізичного, так і духовного, а також днем, коли необхідно задуматися про свою терпимість, щирість і бажання співпереживати іншим людям.

У Чистий четвер, за традицією, купаються в озері чи річці, або ж проводять водні процедури вдома. Вважається, що в цей день вода має особливі властивості, здатні очистити дух і оздоровити тіло.

У Чистий четвер також прийнято зайнятися прибиранням будинку і підготувати свою оселю до свята. Так, в цей день можна і потрібно навести порядок в своєму домі, зайнятися пранням і іншими домашніми справами. З давніх-давен вважалося, що ті, хто в Чистий четвер проігнорує прибирання свого будинку, ризикує провести весь наступний рік в печалі і сварках.

 

Згідно з традиціями, після того, як вдома буде наведено лад, можна зайнятися приготуванням святкових пасхальних страв, які, до слова, куштувати в цей день суворо заборонено. У Чистий четвер також можна розфарбовувати писанки.

Чистий четвер це початок найсуворішої частини Великого посту, тому з цього дня аж до настання Великодня необхідно слідувати обмеженням в їжі і утримуватися від алкоголю.

Існує думка, що в цей день не можна виносити гроші з дому, а також давати в борг і здійснювати великі покупки.

Також важливо не починати приготування святкових пасхальних страв до прибирання будинку. Так, традиції свідчать, що випікати паску і прикрашати писанки слід тільки після того, як вдома буде прибрано.

У Чистий четвер також рекомендовано стримати свій гнів і уникати сварок, сконцентрувавшись на духовному очищенні.

З Чистим четвергом пов’язано багато повір’їв і прикмет. Так, раніше було прийнято вмиватися «посрібленою» водою, щоб зберегти красу і молодість. Зокрема, віруючі жінки на світанку вмивалися водою, в яку клали прикраси зі срібла, в надії зберегти свою красу.

Відповідно до одного з повір’їв, прибирання в цей день допомагало позбавити своє житло від всіх негативних емоцій, накопичених за рік. Саме тому воду після прибирання намагалися виливати якомога далі від будинку і в місцях, де нічого не росте — наприклад, на дорогу.

Крім того, господині намагалися не залишати в ніч з Чистого четверга на Страсну п’ятницю брудний посуд і невипрану білизну, адже вважалося, що таким чином людина забирає свої біди і нещастя з собою в наступний рік.

НВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *