Вівторок, 3 СерпняПерший регіональний
Shadow

День бабака в Україні: історія свята і як відзначати

Вже на цьому тижні, 2 лютого, Україна і світ зустрінуть День бабака 2020. Яка історія цього свята, які традиції і прикмети має цей день, читайте в нашій статті.

День бабака: що за свято

Щорічно 2 лютого в Америці, Канаді та інших країнах відзначається цікаве свято, присвячене природі, погоді та прогнозам – День бабака. Цього дня люди збираються разом і здійснюють веселий ритуал: вони спостерігають за поведінкою живого бабака і роблять прогнози про погоду.

Вважається, що в День бабака звірок визирає з норки після зимової сплячки. Якщо він бачить свою тінь, то лякається її і надовго ховається назад у нірку. В цьому випадку зима триватиме ще довгих шість тижнів.

Якщо ж день видався похмурий, і сонця немає, бабаку боятися нічого – він сміливо вилазить зі своєї схованки. Значить, можна чекати на потепління і швидкий приход весни.

День бабака: історія свята

Вперше День бабака був офіційно відсвяткований у 1886 році в невеликому американському містечку Панксатоні, в горах Пенсильванії. Там рано вранці 2 лютого з нори витягли бабака на ім’я Філ. Починаючи з цієї дати, майже щорічно дотримувався ритуал пробудження бабака і передбачення погоди.

Вважається, що він бере свій початок з традицій переселенців із Німеччини, Пенсільванських голландців, які в XVIII столітті привезли свої звичаї в Америку з Європи.

Примітно, що дата Дня бабака збігається з християнським святом Стрітення Господнього, яке відзначався 2 лютого за Григоріанським календарем або ж 15-го числа за Юліанським. Свято символізує зустріч зими з весною – хто з них виявиться сильнішим, той і буде правити світом у найближчі тижні. По погоді на Стрітення судили про прийдешню весну: якщо в цей день світить сонце, то решта зими буде холодною і довгою.

Після виходу на широкі екрани однойменного художнього фільму «День бабака» популярність самого свята і містечка Панксатоні помітно зросла. А сам День бабака розширив свою географію, ставши улюбленим святом у багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні. Примітно, що в нашій країні теж є свої улюбленці – провісники погоди. Це харківський Тимко і львівська Маруся.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *