П’ятниця, 29 БерезняПерший регіональний
Shadow

День Василя Великого: історія та молитви свята

Василь Великий

14 січня, віряни в Україні та інших країнах вшановують пам’ять святителя Василія Великого – одного з отців Церкви та найбільш шанованих святих.

 

У народі ця дата відома як Василів день,або День Василя, а напередодні відзначається Василів вечір (Щедрий вечір). 1News пропонує дізнатися про головні традиції, обряди, історію, прикмети і заборони свята.

Хто такий Василій Великий

Святий Василій народився в Кесарії(зараз – територія Туреччини) 329 року.Походив він зі знатного християнського роду: його дідусь і бабуся постраждали під час гонінь за Діоклетіана, дядько і двоє братів були єпископами, сестра Василя – преподобна Макрина. Святий отримав гарну освіту, навчаючись у школах Кесарії, Константинополя і Афін.

Наприкінці 350-х років Василь хрестився і став вести аскетичне життя; був висвячений на священика. 370 року став єпископом Кесарії,повністю присвятивши себе служінню Церкві.

Святитель проповідував слово Боже, закликаючи до любові до ближнього і допомоги нужденним, активно боровся з аріанською єрессю та відстоював віру в Пресвяту Трійцю. Крім того, він прославився як законодавець чернецтвана Сході і Заході, автор численних богословських праць, вчений, наставник і як один з найсвітліших представників грецької Церкви того часу.

Що можна робити в День Василя

  • У церквах 14 січня виконується літургія, написана святителем Василем Великим,– усього вона служиться десять разів на рік. Літургія святого Василя відрізняється від літургії Іоанна Златоуста більш об’ємними молитвами і більш протяжним наспівом.
  • Увечері 13 січня, напередодні Василя, здавна відзначається Щедрий вечір, або Василів вечір, Маланка. У цей час у народі традиційно влаштовували багаті застілля, щедрували та проводили обряд водіння кози: хлопці перевдягалися на тварин і ходили від хати до хати з жартівливими піснями і сценками.
  • 14 січня українці також відзначають Старий Новий рік, найважливішою традицією якого є засівання (Василь Великий у наших предків вважався покровителем землеробства). За правилами обряду, посівати повинні тільки хлопчики, юнаки й чоловіки, а жінка, яка першою зайшла до хати, завжди була поганим знаком.
  • Посівати починають з самого раннього ранку, ще до світанку. Посівальники ходять від хати до хати, співаючи посівалки, пісеньки з побажаннями різних благ господарям, і розсипаючи зерно.
  • За столом у Старий Новий рік збирається вся родина. Люди просять вибачення за все одне в одного, а також загадують бажання.

 

Що не можна робити у Василів день

Існує ряд забобонів, пов’язаних зі святкуванням Старого Нового року та Дня Василя, згідно з якими забороняється:

  • посівати жінкам;
  • пускати 14 січня жінку першою до хати;
  • рахувати монети й дрібні купюри, щоб не проливати сльози в майбутньому;
  • брати й давати гроші в борг.

Прикмети 14 січня

  • Хурделиця або заметіль у ніч на Василя – рік буде неспокійним.
  • Сніг і туман – до багатого врожаю.
  • Почути незвичайний дзвін уранці – до поповнення.
  • Іній на деревах – до врожайного року.

Молитва до святого Василя

Святий отче Василію, преславний учителю Христової Церкви, добрий пастирю рідного стада, засновнику і законодавцю життя чернечого, пресвітле зеркало чистоти і невинності, взірець лагідності і християнської покори, відважний переможцю блудної і богопротивної науки, непереможний оборонцю честі Єдиного в Тройці Бога і Пречистого Дівства Божої Матері. Це я, грішний, припадаю в покорі перед Тобою і молю Тебе: научи і мене ступати богобоязно дорогою заповідей Господніх і ніколи вжитті моєму не звертати на бездоріжжя. Ти врозуми науками своїми мій темний розум до осмислення правд Божественних. Преклони мою зіпсовану волю, шоб погордивши тілесними похотями, бажала вона тільки того, що мені шасливу вічність може забезпечити.

Заохочуй серце моє до чистоти і щирого покаяння за всі лукавства мої, якими Творця свого повсякчасно гнівлю. Знаю, Пресвятий Отче, шо за всю доброту Господню платив я тільки невдякою, тому молю Тебе, великий Угоднику Господній, керуй мною, почуттями мої ми, всіма частинами тіла, відвертай очі мої від спокус гріховних і не дай їм ніколи засліпитися розкішшю тілесною. Закривай слух мій проти всяких безчесних розмов, а відкривай його слуху наук Євангельських.

Устам моїм не дозволяй чи­ нити осуд, пустословити неправду і прокльони. Руки мої утримуй перед всякими ділами, які могли би мене осквернити перед всевидячим Оком Господнім. Ноги мої відвертай від стежок, що відводять творіння від Всемилостивого Творця і можуть привести душу на край вічної пропасті. Угоднику Божий, не опускай мене. Отче Святий, заступися за мною перед Престолом Господнім, молитвами Твоїми прихили мені Ласку Господню, вчини мене молитвами Твоїми наслідником щасливої вічності.
Амінь

 

 

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *