Субота, 23 СічняПерший регіональний
Shadow

Не я б’ю – верба б’є: традиції та звичаї Вербної неділі

Вербна неділя традиційно асоціюється з розквітом та очищенням від усього поганого. Точна дата святкування Вербної неділі залежить від дати Великодня, цього року Вербна неділя припадає на 12 квітня

У багатьох країнах світу Вербну неділю називають Пальмовою, бо гілками цієї рослини встеляли дорогу Ісусу Христу під час в’їзду в Єрусалим. Так як в Україні весна починається з цвітіння верб, а пальми тут не ростуть, тому люди замінили пальмові гілки на вербові.

В Україні у Вербну неділю проводиться богослужіння, люди йдуть до церки освячувати вербу – як символ прийдешньої весни і відродження всього живого. Освячені гілочки ставлять у будинку біля ікон та зберігають протягом року. Прийнято, після освячення не боляче шмагати рідних та друзів вербовими гілками та при цьому промовляти: «Не я б’ю – верба б’є». Віриться, що таким чином людина очищається від усього поганого. Окрім прийдешньої весни, гілочки верби символізують перемогу життя над смертю, тому викидати їх не можна, коли вони зів’януть їх прийнято спалювати.

Це свято вважається сімейним, тому провести його потрібно в колі близьких. Вербна неділя випадає на період Великого посту, тому всі страви на столі повинні відповідати. Однак у свято на стіл можна додати рибні страви, червоне вино і спекти печиво з пісного тіста з горіхами або сухофруктами.

У цей день можна пересаджувати кімнатні рослини й вважається, що вони будуть відмінно рости та приносити фінансове щастя.

Зазначається, що у Вербну неділю не можна займатися важкою працею, напиватися, сваритися, їсти м’ясо, яйця та молочні продукти, так як триває Великий піст.

У зв’язку з поширенням коронавірусу у всьому світі та, зокрема, в Україні введений карантин. Українців просять не освячувати вербу цього року у церквах, а зробити це вдома, щоб зберегти своє здоров’я та здоров’я своїх рідних. 

Разом з тим, церкви проводять богослужіння без присутності віруючих і транслюють їх. Трансляції можна подивитися на телеканалах або ж на сторінках церков на Facebook і на YouTube-каналах.

Так 12 квітня о 9:30 на каналі UA: КУЛЬТУРА можна буде подивитися Святу Месу з храму Святого Олександра в Києві, а об 11:30 – пряму трансляцію Літургії Української греко-католицької церкви з нагоди Вербної неділі.

12 квітня о 10:00 на каналі UA: Перший відбудеться трансляція Божественної Літургії в Свято-Михайлівському кафедральному соборі Православної церкви України (ПЦУ) в день свята Входу Господнього в Єрусалим.

Богослужіння транслюють і на сторінці на Facebook Свято-Михайлівського золотоверхого чоловічого монастиря. 12 квітня заплановані такі богослужіння: 07:00 – Рання Літургія; 09:40 – Часи; 10:00 – Пізня Літургія; 17:00 –Вечірня, Мале Повечір’я і Утреня.

Богослужіння ПЦУ транслюються також на каналі YouTube.

Транслюються богослужіння і на YouTube-каналі Києво-Печерської Лаври і на сторінці Facebook Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП).

Українська греко-католицька церква транслює служби на YouTube-каналі “Живе телебачення” та на своїй сторінці на Facebook.

Крім того, на це свято існує декілька основних прикмет, більшість із них пов’язанні з майбутнім врожаєм. Ось основі з них:

– Якщо у Вербну неділю тепло і сухо – влітку буде великий урожай фруктів
– Дме вітер – чекати холодного літа.
– Вдарив мороз – рік принесе багато пшениці.
– Кількість сережок, що розпустилися також служить показником майбутнього врожаю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *