П’ятниця, 26 ЛютогоПерший регіональний
Shadow

Прощена неділя: що не можна робити, прикмети, традиції

Цілий тиждень із 24-го лютого по 1-ше березня православні печуть та їдять млинці, пригощаються млинцями і пирогами з медом, різними начинками. І ось прийшла пора прощатися із Масляною.

У неділю, 1-го березня, Масляна 2020 закінчується. У цей день настає Прощена неділя, коли потрібно попросити прощення у рідних та близьких. Християни говорять слова вибачення всім, кого могли хоча б ненароком засмутити.

Прощена неділя – це перший крок напередодні Великого поста. Якщо у Воскресіння Христове прийнято радіти, вітати один одного словами: «Христос воскрес!» і відповісти: «Воістину воскрес!», то в Прощену неділю треба сказати просте слово: «Прости!» Відповісти потрібно: «Бог простить, і я прощаю!»

Коли говорять про Прощене воскресіння, то мають на увазі останню неділю перед Великим православним постом, який у 2020 році почнеться в понеділок, 2-го березня, і закінчиться в суботу, 18-го квітня.

Слова про прощення – це, перш за все, звернення до своєї власної душі. Ви повинні пробачити і забути образи, сварки, непорозуміння. Дуже важливо не тільки просити вибачення, а й прощати самому.

Вважається, якщо так буде, то й Господь Бог простить вас за вчинені гріхи. У Святому Євангелії про це йдеться у розділі від Матвія. Але звідки ж пішла традиції просити у останній день перед Великим постом про прощення? Портал Знай.юа з’ясував для вас всі подробиці, що стосуються цього дня.

Чи можна працювати у Прощену неділю і що дозволяється робити?

У храмах на ранковій літургії читають в цей день Євангеліє. Особлива увага приділяється частини із Нагірної Проповіді. У ній йдеться про прощення образ. Без прощення ближніх ми не зможемо отримати відпущення гріхів Всевишнього.

Згідно Євангельського писання, православні за давньою традицією говорять слова-прохання пробачити один одному гріхи, закликають примиряються з людьми, з якими ворогували, забувають про відомі й невідомі образи. Ця давня традиція зародилася перед початком Великого посту дуже давно.

Колись палестинські чи єгипетські монахи на час цього посту йшли у пустелю. Кожен із них мешкав там відокремлено упродовж 40 днів. Ченці практично нічого не їли й не пили, дуже суворо постилися. Відлюдники розуміли, що вони можуть померти.

За день до початку Великого посту й розлуки вони мирилися, говорили слова вибачення. Так і виникла Прощена неділя. Сьогодні перед православними церковний настоятель першим просить вибачення у мирян.

Християни повинні сказати одне одному у свою чергу слово «прости», щоб очистити душу від образ та прикрощів. Важливо примиритися із родичами й друзями, людьми, із якими ворогували.

Не забувайте попросити вибачення у всіх. Можливо, ви образили когось ненавмисно. І навіть не пам’ятаєте про це. Не виключено, що якийсь чоловік затаїв на вас образу, а ви навіть не підозрюєте, тому кайтеся, визнавайте свою провину.

У цей день дуже важливо говорити саме слово «прости», а не «вибач». Висловлюючи своє прохання про прощення таким чином, православні просять у Всевишнього прийняти його провину, тому що грішна людина готова змінитися, стати добрішою й кращою.

Прощена неділя збігається із останнім днем Масляної. А оскільки у православних згідно із церковним календарем дозволяються у масні дні рясні трапези, то й у день проводів зими 1-го березня дозволяється влаштовувати застілля у сімейному колі.

Раніше було прийнято запрошувати друзів і знайомих до себе у цей день у гості, ходити до когось. Щоправда, церква не схвалює гучні застілля, тому православним краще утримуватися від компаній у цей день.

На святковому столі можуть бути пироги, оладки й млинці з сиром, ікрою, варенням, медом тощо. Просіть у всіх, кого зустрінете, прощення, відправляйте повідомлення. Намагайтеся знаходити слова для вибачення. А в майбутньому – менше лаятися й сваритися.

Що не можна робити у Прощену неділю?

Найголовніший заборона в Прощену неділю – сварки. Заборонено лаятися, сваритися, ображатися, злитися, думати про щось погане. У цей день вже під забороною м’ясо.

У Прощену неділю не можна прати, мити підлогу, прибирати, шити, вишивати. Заборонена будь-яка фізична робота по дому й на вулиці.

Під забороною пізні гуляння. У цей день важливо лягти спати раніше. Це пов’язано із тим, що в цю ніч, з 1-го на 2-ге березня настає Великий піст, коли важливо очищати душу й тіло від гріхів.

Не можна зловживати спиртними напоями. Церква не сприймає гучні гуляння, розпивання алкоголю. Згідно із церковним Уставом, душі християн повинні боротися зі своїми гріхами, очищатися, відвідувати церкву, сповідатися, причаститися, примиритися з людьми.

Найкраще провести цей день сім’єю. Намагайтеся почути слова рідних та близьких, які проситимуть у вас вибачення. Щоб зняти тяжкий камінь образи із душі, намагайтеся покаятися. Варто також уникати чуттєвих гріховних задоволень у цей день.

Znaj.ua 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *