Субота, 9 ГрудняПерший регіональний
Shadow

Провідна неділя на карантині: як по-християнськи вшанувати померлих

Щороку на другу неділя після Великодня українці за звичаєм вшановують своїх померлих. Ідуть на кладовища, щоб священник окропив гроби рідних та вкотре помолився за їхні душі. Таку неділю в народі називають Провідною.

Цього року Провідна неділя випадає на 26 квітня 2020 року, на час карантину, який продовжили в Україні до 11 травня. Великдень в умовах карантину українці відсвяткували, а як щодо Провідної неділі, чи діятимуть обмеження?

Так, карантин ніхто не скасовував. На більшості території нашої країни на Провідну неділю закривають кладовища, аби попередити скупчення людей.

На кладовищах патрулюватимуть поліцейські і штрафуватимуть людей, які порушують норми карантину. А штрафи зараз чималенькі і обійдуться легковажним у 17 тисяч гривень.

Традиція поминання померлих доволі давня. Сама ж Провідна неділя, або Антипасха, як її ще називають, символізує проводи душ померлих, які на час Світлого Господнього Воскресіння ділили духовну трапезу поруч із живими.

Проводи – один із багаточисельних днів у році, коли віряни можуть згадати своїх померлих і піднести молитву за них. Однак він особливий тим, що саме в цей час відчувається особливе єднання з ними, адже Великдень – родинне свято. Тому на Проводи традиційно сім’я йде на кладовище, де поховані рідні.

Несуть на кладовища паску й крашанки як символ вічного життя, проводять невеличкі богослужіння. Нести великодню трапезу на кладовище – давня християнська традиція, адже колись за упокоєння душі померлого роздавали милостиню. Окроплення ж гробів – символ очищення душ померлих родичів.

Однак в цей день забороняється:

  • нести на кладовище спиртне і влаштовувати розпивання його на могилах, це ще язичницький звичай, своєрідна зневага до померлих родичів;
  • плакати за померлими, адже на час Світлого тижня спочилі незримо з нами, тай допомогти їм може лише щира молитва, а не сльози жалю;
  • виливати спиртне на могилу, що символізує осквернення місця, де покоїться померлий родич;
  • залишати їжу на могилах, адже мертвим вона не потрібна; краще їжу віддати тим, яким її не вистачає;
  • прикрашати могили штучними квітами, бо живу пам’ять про родичів, що відійшли у майбуття, символізують лише справжні живі квіти, а не штучні копії. Штучні квіти на могилі показують, що вшановування померлих недовготривале, штучне за своєю природою.

 

Оскільки кладовища на Проводи будуть закриті, виникає питання: як з гідністю християнам вшанувати померлих?

Церква не забороняє вшановувати близьких, навпаки пропонує робити це розумно в умовах карантину:

  • стати учасником богослужіння онлайн;
  • щиро помолитися усією сім’єю за душі спочилих;
  • пригадати добрі вчинки кожного, пам’ять про котрого вам дорога;
  • подати онлайн-записки за упокій душ спочилих родичів;
  • якщо є можливість, то принести похилим людям у вашому будинку великодню трапезу тощо.

Як бачимо, для тих, кому дорога пам’ять про померлих, немає перешкод для гідного вшанування. Зрештою, якщо епідемія піде на спад, то відвідати кладовища можна бути за якийсь місяць.

t1.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *