Середа, 21 ЛютогоПерший регіональний
Shadow

Яблучний Спас 2021: традиції та звичаї на Преображення

Яблучний Спас

19 серпня за православним календарем – велике церковне свято Преображення Господнього. Церква згадує євангельські події на горі Фавор, коли Ісус Христос вперше явився учням у сяйві Божого світла (преобразився). 

У народі збереглася ще одна назва цього свята – Другий Спас або Яблучний Спас.

Коли Яблучний Спас

Взагалі, Спаси три. Вони символізують початок, середину та завершення Успенського посту. Перший Спас (Медовий Спас) завжди святкують 14 серпня,  Другий Спас (Яблучний) – 19 серпня на Преображення, а Третій Спас (Горіховий) – 29 серпня, після завершення Успенського посту.

Коли і навіщо святити яблука

Яблучний спас святкується 19 серпня, на Преображення. На Яблучний Спас до храму несуть фрукти – виноград, яблука, та освячують їх після ранкового богослужіння на водосвятному молебні.

Традиція освячувати яблука прийшла до нас з давнього Єрусалиму. Віддавна цього дня у Єрусалимі була традиція приносити до храму виноград та освячувати його. Освячення плодів – подяка Богу за врожай та милість Його до людей, визнання, що все на світі росте по волі Божій.

Історія свята Преображення Господнього

19 серпня церква згадує євангельські події на горі Фавор, коли Ісус Христос вперше явився учням у сяйві Божого світла – преобразився та показав, що Він – Син Божий. Саме тому і назва “Преображення Господнє”.

Подія відбулася незадовго до хресної смерті Ісуса Христа. Він разом з трьома учнями – Петром, Іаковом та Іоанном – піднявся на велику гору Фавор помолитися. 

Ісус так довго молився, що учні позасинали, а коли прокинулися, то побачили, що тіло Христа преобразилося – воно сяяло, як сонце, а одежа стала білою, як сніг, та яскравою, як світло. Від такого світла учні ледь не втратили зір. А коли звикли до неймовірного сяйва, побачили, що біля Ісуса були пророк Мойсей та пророк Ілля, які говорили з Христом та розповідали про майбутні страждання Його – смерть на хресті, за якими прийде слава Божа – воскресіння Христове.

Учні мало що розуміли у той час, але відчули неймовірну радість! На радощах Петро крикнув: “Господи! Добре нам тут! Якщо хочеш, зробимо тут три кущі (намети): Тобі, Мойсею та Іллі!”.  Раптом над ними з’явилася світла хмара, з якої вони почули голос самого Бога-Отця: “Цей є Син Мій Улюблений, в Ньому Моє благовоління. Його слухайте!”.

Учні від страху попадали на землю і лежали, поки Ісус не торкнувся їх зі словами: “Підніміться і не бійтеся”.  Учні встали і побачили Ісуса знов у звичайному вигляді. Коли Петро, Іоан та Іаков разом із Вчителем поверталися до інших учнів, Ісус повелів нікому не казати про преображення, поки Він не воскресне з мертвих.

Духовний зміст свята Преображення Господнього

Духовний зміст свята Преображення Господнього – це сила щирої молитви Богу. Коли людина постійно щиро молиться, не коїть зла та виконує заповіді Божі, вона починає преображатися, змінюватися на краще. Головний зміст життя православною людини – це преображення, зміна, очищення душі від бруду. Тому свято Преображення Господнього – особливий день для кожного християнина.

Яблучний Спас

Що робити і чого не робити на свято Преображення

19 серпня бажано сповідатися та причаститися, а потім – освятити яблука чи інші плоди.

Успенський піст ще триває, але 19 серпня дозволено їсти рибу.

Дуже важливо контролювати інформаційний потік, не сваритися, триматися подалі від негативних емоцій, подій.

Згадати, що саме Преображення – мета життя православної людини. Піст дає можливість переосмислити все. Зрозуміти, чи достатньо в нас любові, терпіння і смирення, милосердя – дарів Святого Духа. Чи не сповнені ми ненависті та іншого бруду? Якщо сповнені бруду, треба очиститися через щире каяття, сповідь та причастя.

Без віри у Бога і Його благодать преобразитися неможливо. Але якщо людина відкриє серце Богу, Він допоможе змінитися, відчути неймовірне сяйво у своєму серці. Як це відчули великі православні святі – Серафим Саровський, Сергій Радонежський, Антоній Печерський, Іов Почаївський тощо. Вони несли це сяйво людям, допомагали знайти Бога у своєму серці і преобразитися.

У народі свято Спаса мало світське значення, пов’язане зі святом врожаю. Це дає підставу вважати, що його первісне коріння сягає дохристиянських вірувань. Адже майже в усіх давніх народів існували урочисті свята врожаю. Красномовним свідченням того, що Спас символізував свято врожаю, яке згодом використало в своїй обрядовості християнство, є звичай освячувати в церкві дари природи: яблука, сливи, груші, обжинкові вінки, бджолині стільники тощо.

Як пише відомий український вчений Василь Скуратівський у книжці “Місяцелік”, майже всі жінки, в котрих померли діти, не вживали до Спаса яблук. Існує повір’я, що в цей день мати Божа роздає діткам на тому світі золоті яблука, а ті чиї батьки порушили обітницю, стоять збоку і плачуть, на що мати Божа відповідає: “Твоє яблуко свиня з’їла”.

 Селяни до Спаса намагалися зібрати всі зернові. Знахарки востаннє заготовляли лікарські трави. “Діва Марія, — казали з цього приводу, це зілля сіяла, а Спас поливав — нам на поміч давав”. Гуцули остерігалися запалювати й виносити на вулицю вогонь, а закарпатці навіть позичати його.

19 серпня: народні прикмети

  • Добра антонівка до великого року.
  • Антонівка вродила — наступного року хліб уродить
  • Прийшов Спас — бери рукавиці про запас.
  • Спас — усьому час.

За матеріалами ТСН

Хочете отримувати найважливіші новини? Підписуйтеся на наш канал в ЮтубіTelegram та Instagram.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *