За словами аналітика, росіяни роблять “шахеди” дешевшими, проте це не означає, що в них закінчуються гроші.
Олег Катков наголосив, що РФ почала змінювати “шахеди” одразу після того, як отримала технології від Ірану / фото ua.depositphotos.com
Головний редактор Defense Express Олег Катков розповів, як з часом змінюються ворожі “шахеди”. За його словами, термобарична бойова частина на дронах, яку нещодавно виявили у Київському науково-дослідному інституті, з’явилася вже давно.
“На моїй пам’яті, ця інформація була на рівні ще літа минулого року. Тобто саме тоді розпочалися певні експерименти РФ зі змінами бойових частин у “шахедах”, тому що почалися варіації з тим, щоб оснастити шахед не лише тією бойовою частиною, яка там була з самого початку – іранською, яка доволі сумнівна. Там був такий “витвір”, скажімо, іранської наукової думки – доволі сумнівний за ефективністю. РФ майже одразу його замінила під час випуску вже своїх версій шахедів на дебелу радянську бойову частину”, – пояснив експерт в інтерв’ю “NV”.
Катков наголосив, що після цього росіяни почали експериментувати та додавати термобаричний ефект до осколково-фугасного, кумулятивного, а саме комбінувати різні версії.
Відео дня
“Вони навіть спробували, і були такі проєкти – зі збільшенням розміру бойової частини до сотні кілограм. І зараз йдеться про те, що це виключно просто термобарична бойова частина. Що таке термобарична? Це правильна назва такої зброї, яка також називається у ЗМІ “вакуумна бомба” – доволі розповсюджена назва, яка не має нічого спільного з реальністю. Боєприпас об’ємного підриву. Йдеться про ці речі. Тобто, коли йдеться про використання термобаричної суміші, яка має дуже високу температуру під час горіння, дуже швидку можливість затікання вибухової хвилі за роги (кути – Ред.)”, – підкреслив експерт.
За словами головного редактора Defense Express, використання такої суміші є дуже небезпечним, якщо говорити про ураження житлових будинків. Він пояснив:
“Тому що при потраплянні, наприклад, у приміщення ударна хвиля розтікається по всій квартирі, грубо кажучи. Тобто це дуже небезпечно. Враховуючи те, що РФ використовує “шахеди” для терору проти місцевого населення, то це для того, щоб вбивати українців більш швидко і ефективніше. Це, на жаль, наші реалії сьогоднішнього життя”.
Експерт наголосив, що росіяни роблять дешевшими самі “шахеди”, однак це не означає, що в них закінчуються гроші, а те, що за наявні ресурси Росія хоче мати більше таких дронів.
“Йдеться про те, що, наприклад, у двигуні, який і так не відрізняється високою вартістю, який китайського виробництва, відмовитися від стартера, від маховика. Це означає те, що були зроблені для китайських виробників спеціальні замовлення на виробництві такої версії полегшеного двигуна, який дешевший за рахунок відсутності цих систем. Запускати можна двигуни без стартера – це не є проблемою. Відсутність маховика також не є критичною для таких речей. Мається на увазі для авіаційних одноразових дронів, які мають єдиний політ. Йдеться про здешевлення і про масштабування виробництва”, – сказав Катков.
Головний редактор Defense Express зауважив, що потрібно розуміти те, що Росія, отримавши технології виробництва “шахедів”, одразу почала їх змінювати:
“Вони змінили навіть матеріал корпусу. Вони пішли шляхом спрощення технології виробництва, пришвидшення її. І саме тому досягають таких – доволі величезних цифр у використанні дронів. Тим паче, що загальну статистику про кількість шахедів, які запускає ворог, треба читати правильно. Там вказано “шахеди” та дрони іншого типу”.
Він пояснив, що мова йде про використання ворогом під час таких масованих атак хибних цілей, тобто безпілотників типу “Гербера”.
“А Гербера взагалі копійчана, тому що вона збирається з пінопласту, з фанери. Там вся електроніка, напевно, коштує 100−200 доларів сумарно. Тобто двигун там простіший, [ніж в інших дронах]. Але загалом найдорожче, що там є, це двигун. А все це закріплюється на саморізах та термоклеї. І йдеться про використання безлічі таких дронів”, – підкреслив Катков.
Читайте також:
Україна вже проводить випробування власних балістичних та крилатих ракет, – “Спецтехноекспорт”
Україна ось-ось отримає ракету, яка може вбити Путіна, – The Telegraph
Україна “вперлася в стелю” у виробництві снарядів: Сметанін назвав головну перешкоду
Ворожі атаки “шахедами” – останні новини
Раніше очільник Центру протидії дезінформації при Раді нацбезпеки і оборони Андрій Коваленко заявив, що українським захисникам стало важче збивати ворожі “шахеди”. За його словами, це пов’язано з низькою висотою їхніх прольотів і зміною російської тактики.
Водночас авіаційний експерт Богдан Долінце розповів, що російські окупанти запускають по Україні “шахеди”-обманки, які створюють проблеми для систем української ППО.