Достроковий дембель не передбачений, перекидання російських юнаків під Курськ триває.
Російські строковики в камері в одній з українських в’язниць / фото Ратинський В’ячеслав
Понад сто солдатів-строковиків, які нещодавно повернулися в РФ у рамках обміну військовополоненими, можуть знову відправити на війну проти України. Про це пише російський опозиційний проєкт “Можем объяснить”.
Журналісти зв’язалися з деякими сім’ями строковиків, які були звільнені українською стороною в рамках обміну військовополонених. Родичі одного хлопця розповіли, що юнаків повертають у військові частини за місцем служби, звідки обіцяють відпустити. Водночас, за даними юристів, така процедура в російському законодавстві не передбачена.
“За ідеєю, повинні дослужувати. У російському законодавстві не описано, що робити в таких випадках. Щоправда, у ст. 117 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими йдеться про те, що жоден репатрійований не може бути використаний на дійсній військовій службі. Звідси можна зробити висновок, що Росія, як країна-учасниця Конвенції, повинна звільнити в запас строковиків”, – каже Олексій Табалов, засновник “Школи призовника”. Однак юрист сумнівається, що це станеться.
Відео дня
Як припускає голова проекту “Громадянин. Армія. Право” Сергій Кривенко, строковиків можуть звільнити за станом здоров’я.
“Треба проходити ВЛК, отримувати висновки і на цій підставі звільнятися… Якщо буде дано сигнал, оформлять як отримання травми, захворювання. Якщо не буде дана команда, їх залишать у частинах, і вони будуть дослужувати”, – припускає правозахисник.
Читайте також:
Усіх на заводи: у Росії запропонували заборонити дві професії (відео)
“Навчилися жити без надії”: українка відвідала окупований Крим і розповіла про враження
В Росії помер розробник “Іскандера”
Кривенко нагадав, що в СРСР була ціла система перевірочних фільтраційних таборів для звільнених із полону. Зараз її немає, проте зі звільненими юнаками “напевно працюють ФСБшники” – колишніх військовополонених перевіряють, проводять відповідні опитування.
Наприклад, Антон Спиридонов із Курганської області, який потрапив у полон, був одним зі 115 полонених, які повернулися до РФ після обміну. Його сестра Катерина розповіла, що його відправлять у військову частину, звідки сім’я сподівається його забрати.
“Він ще не приїхав, вони поки що в Москві. Потім його повезуть у Єлань, у частину, де він служив, і звідти ми зможемо його забрати. Сказали, що термін служби для них закінчився на цьому”, – сказала Катерина.
Водночас, як зазначає “Можем объяснить”, Міноборони РФ, незважаючи на історію з полоном російських строковиків, не відмовилося від ідеї воювати саме такими силами – задіяти у війні проти України службовців строкової служби. За даними місцевих пабліків, тепер під Курськ відправляють строковиків з Іванова та Костроми.
Обмін полоненими між Україною і Росією
Нагадаємо, 24 серпня 2024 року, у День Незалежності, Україна повернула з російського полону 115 захисників. Серед звільнених військових – представники Національної гвардії, Збройних Сил, Військово-морських сил, Державної прикордонної служби. Усі врятовані з полону – це військовослужбовці-строковики України. Серед них, зокрема, ті, які потрапили в полон ще в перші місяці повномасштабного вторгнення РФ 2022 року, дев’ятеро незаконно засуджених у Росії українських захисників, військові моряки та прикордонники, а також 82 захисники Маріуполя.
Зі свого боку, Україна відправила до РФ російських строковиків, які потрапили в полон у Курській області РФ.