
В Україні триває мобілізація 2025.
Кого точно мобілізують з 1 березня 2025 року / колаж УНІАН, фото УНІАН
З 8 лютого і до 9 травня 2025 року в країні продовжено воєнний стан і загальну мобілізацію. Україна продовжує призивати до лав Збройних Сил військовозобов’язаних громадян віком від 18 до 60 років. Докладніше про те, хто підлягає мобілізації та кого можуть призвати з 1 березня – у матеріалі.
Мобілізація в Україні сьогодні – кого призиватимуть з 1 березня
До Збройних Сил України, згідно з законодавством, призивають військовозобов’язаних громадян від 18 років до 60 років – тобто тих, у кого у військовому квитку значиться статус “Військовозобов’язаний”.
Якщо цього статусу немає (не брав раніше участі в бойових операціях, не служив у війську, не має військової освіти), то чоловік до 25 років вважається призовником – він може піти служити лише за власним бажанням, але при цьому повинен перебувати на обліку в ТЦК і СП (нагадаємо, що минулого року було знижено призовний вік в Україні).
Відео дня
Інші військовозобов’язані категорії українців – якщо вони не мають відстрочки або бронювання та визнані придатними до служби згідно з висновком військово-лікарської комісії (ВЛК) – підлягають призову на загальних підставах відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Ситуація з мобілізацією в Україні зараз схожа на ту, яка була влітку 2023 року, оскільки саме в той час з’явилися прояви активних мобілізаційних дій у великих містах. До літа 2023-го мобілізаційні дії активно проводилися в невеликих населених пунктах, у селах, а великі міста на той час не зачіпала велика мобілізація. Це робилося, щоб не здіймати суспільного резонансу,
– розповів у коментарі УНІАН адвокат і радник АО “GRACERS” Сергій Савинський.
За його словами, мобілізаційні дії мають певні хвилі, які зумовлені кількома факторами:
- ситуацією на фронті – чим активніше діє ворог, тим більше потрібно людей;
- політичною ситуацією – що менше постачання зброї від країн-партнерів України, то більше зростає потреба в мобілізації.
Кого мобілізуватимуть у 2025 році з 1 березня:
- військовозобов’язаних віком 18-60 років (за винятком категорій, перелічених вище) – тих, хто має досвід військової служби, і тих, кого раніше зняли з обліку, але вони при цьому вважаються придатними для несення служби в період воєнного стану;
- військовозобов’язаних 25-60 років – без досвіду військової служби, і тих, кого раніше визнали обмежено придатними в період воєнного стану (цей статус скасували в законодавстві).
Дві категорії військовозобов’язаних – ті, кого раніше зняли з обліку, але вони визнані придатними, і ті, хто мав статус “Обмежено придатний”, зобов’язані пройти повторну медкомісію – раніше Рада подовжила термін проходження повторної ВЛК до 5 червня (включно) 2025 року (було до 4 лютого).
Нагадаємо також, як проходить мобілізація після 50 років – Україна призиває військовозобов’язаних 50+ на загальних підставах. Але військовослужбовців у такому віці рекомендують направляти на службу в частинах забезпечення, а не штурмові бригади. Раніше УНІАН уже писав, куди відправляють служити старших за 50 років.
Мобілізація в Україні до 50 років відбувається в колишньому форматі, але з березня, за словами адвоката, в Україні затвердили нововведення в положення про проходження військово-лікарської комісії – це роблять для загальної цифровізації військової сфери.
Тобто, з 1 березня вся документація, яка створюватиметься під час проходження ВЛК, оформлятиметься тільки в електронній формі, зокрема й направлення на медогляд.
“На практиці іноді виникає така проблема – людину привозять на ВЛК і не дають змоги, приміром, повернутися додому по медичні довідки, щоб надати їх лікарям з комісії для оцінки ступеня придатності до військової служби”, – пояснює Сергій Савинський.
З нового року встановлено, що військовозобов’язаний має пройти ВЛК упродовж чотирьох днів, а за наявності підстав цей термін може бути продовжено до 14 днів.
Читайте також:
Контракти для молоді: в ОП вказали на важливий нюанс
“Бусифікація” в Україні: командир полку пояснив, чому є випадки такої мобілізації
Зеленський зізнався, скільки солдатів Україна мобілізує щомісяця
Нагадаємо, що добровільно піти служити до ЗСУ можуть:
- жінки (до 60 років), якщо їм дозволяє здоров’я;
- ті, у кого є інвалідність або відстрочка, надана через сімейні причини;
- невійськовозобов’язані громадяни від 18 до 25 років.
Повертаючись до теми служби в армії 18-24-річних без військового досвіду, нагадаємо, що в Україні для них розробили спеціальний контракт на 1 рік. Згідно з ним, такі військовослужбовці (від 18 до 25 років) зможуть отримувати значні пільги та грошове забезпечення в розмірі 1 млн грн. При цьому призначати їх будуть тільки на бойові посади в 6 бригад (тільки після того, як пройдуть необхідне навчання), а протягом 6 місяців вони виконуватимуть бойові завдання на лінії зіткнення. Підписати такий контракт можна виключно за власним бажанням – про зниження призовного віку в Україні не йдеться.