Учені знайшли новий вид небезпечного хижака розміром з леопарда, який жив 30 млн років тому

Бастетодони домінували в екосистемах Африки після вимирання динозаврів
Бастетодони були одними з найнебезпечніших хижаків на Землі / Колаж УНІАН, фото – Unsplash, скриншот
Палеонтологи відкрили новий вид хижака розміром з леопарда, який міг мешкати в лісах Єгипту близько 30 мільйонів років тому. Його назвали Bastetodon на честь котячої голови давньоєгипетської богині Бастет і місця, де було знайдено його череп, пише Newsweek.
Зазначається, що череп Bastetodon syrtos знайшли палеонтологи Хешам Саллам і його колеги на території сучасної пустелі недалеко від міста Ель-Файюм у Єгипті.
“Якраз коли ми збиралися завершити роботу, один із членів команди помітив дещо примітне – набір великих зубів, що стирчали із землі. Його схвильований крик зібрав команду, поклавши початок незвичайному відкриттю – майже повний череп стародавнього хижака, мрія будь-якого палеонтолога хребетних”, – розповів співавтор дослідження Шорук аль-Ашкар, палеонтолог із лабораторії Саллама в єгипетському університеті Мансура.
Відео дня
За словами вчених, бастетодон є прикладом вимерлої групи хижих ссавців, відомих як гієнодонти. Вони з’явилися задовго до сучасних кішок, собак і гієн.
Палеонтологи додали, що бастетодони домінували в екосистемах Африки після вимирання динозаврів. На їхню думку, вони полювали на приматів, ранніх слонів, бегемотів і гіраксів.
У виданні поділилися, що новий вид виявили в породах, що виходять на поверхню у Фаюмській западині. Вона відкриває “геологічне вікно” приблизно в 15 мільйонів років еволюційної історії.
Знахідка черепа бастетодона також допомогла дослідникам пролити світло на споріднену групу гієнодонтів розміром із лева, уперше виявлену у Фаюмі понад 120 років тому. На основі проведеного аналізу команда описала новий рід – Sekhmetops, на честь левовоголової давньоєгипетської богині війни. Після того як 1904 року було виявлено перший екземпляр, цей рід було віднесено до європейської групи гієнодонтів.
Вчені розповіли, що родичі бастетодона поширювалися з Африки кількома хвилями, врешті-решт потрапивши в Європу, Азію, Індію і навіть у Північну Америку. Деякі з них пізніше еволюціонували і стали одними з найбільших м’ясоїдних ссавців в історії.
Читайте також:
Пісня горбатого кита виявилася схожою на людську мову, – учені
Аномалія в Балтійському морі: чим виявився таємничий об’єкт, який сплутали з НЛО
Щелепа віком 1,4 мільйона років виявилася такою, що належить раніше не баченому родичу людини
Проте радикальні тектонічні та кліматичні зрушення призвели до вимирання цих хижаків. Їм на зміну і прийшли кішки, собаки та гієни.
Інші відкриття вчених
Раніше вчені виявили предка білої акули віком 9 млн років у пустелі. Басейн Піско в Перу є одним із головних палеонтологічних місць у світі.
Крім того, вчені виявили скам’янілості предка гусака, який жив в Антарктиді 69 мільйонів років тому. Дослідники певний час сумнівалися в тому, що Vegavis є родичем гусей і качок.