
За словами аналітика, навряд чи Росія готова рішенням щодо застосування ядерної зброї зруйнувати світовий порядок.
Відомо, що у Путіна неодноразово погрожували застосувати ядерну зброю / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, скріншот
Україна атакувала стратегічні аеродроми РФ, яка постійно залучає компоненти ядерних сил для того, аби продовжувати вести війну. Тому таке подвійне призначення позбавляє країну “ядерного імунітету”, через що виникає питання, наскільки реальними є ядерні погрози Росії. Про це йдеться у матеріалі “Еспресо”.
Зокрема експерт Національного інституту стратегічних досліджень, співзасновник Концерну оборонної інформації Олексій Їжак проаналізував такі погрози та висловив свою думку щодо їхньої правдивості.
“Це хронічне російське питання ядерної ескалації. У РФ його часто трактують як право на імунітет від покарання за агресію. Російська ядерна доктрина у своєму публічному викладі, закріплена указом президента РФ №355 від 2 червня 2020 року й оновлена у листопаді 2024 року, передбачає надзвичайно широкий перелік підстав для застосування ядерної зброї. Така розмитість формулювань створює враження, що Росія залишає за собою право на ядерну ескалацію майже в будь-яких критичних обставинах на полі бою”, – пояснив фахівець.
Відео дня
Водночас, як каже експерт, у реальному світі “максималістське трактування” втрачає свій сенс. За його словами, справжня війна показує, що ядерні погрози є суттєвими лише тоді, коли йдеться про виняткові обставини, а саме загрозу існуванню держави.
“Це є загальновизнаним критерієм, якого дотримуються інші ядерні держави і який сприймається більшістю неядерних країн. Інакше – руйнується світовий ядерний порядок. І навряд чи Росія готова, а інші ядерні держави дозволять їй вийти за ці межі”, – підкреслив Їжак.
Також він наголосив на тому, що РФ постійно використовує компоненти ядерних сил для ведення війни проти України. Зокрема російські системи подвійного призначення, а саме Іскандер-М, Іскандер-К, “Кинджал”, Су-24М, Су-34, Ту-22М3 часто використовуються Росією у звичайному спорядженні для ударів по нашій державі. Тому у такому разі РФ не має чекати на те, що їхній ядерний статус зможе надати їм той чи інший імунітет, вважає експерт.
“Україна систематично знищує і буде знищувати ці системи на полі бою, і для Заходу немає ніякого аргументу, який міг би спростувати логіку дій України”, – зауважив фахівець.
Він додав, що країна-агресор сама почала рухатися у цьому небезпечному напрямку та активно використовувала його на публіці, поки не з’явилася вразливість ядерних платформ до нових засобів ураження.
Своєю чергою вразливими виявилися не лише стратегічні бомбардувальники, а й мобільні комплекси “Тополь-М” та “Ярс”.
“Упродовж десятиліть Росія виправдовувала свій спротив розширенню НАТО, серед іншого, аргументом про наближення неядерних ракетних систем до її ядерних сил, що начебто підриває їх живучість і стратегічний баланс. І ось тепер демонстрована вразливість ядерної тріади РФ у війні проти України робить цю аргументацію беззмістовною. Розшириться НАТО чи ні – нова вразливість російських ядерних сил не зникне”, – запевнив Їжак.
Водночас аналітик наголосив, якщо РФ припинить агресію проти України, то її ніхто не буде чіпати. У такому випадку російська ядерна зброя не буде становити загрози для інших, а “згниє сама по собі” впродовж кількох десятиліть.
“Це буде найкращий вихід для людства”, – підсумував експерт.
Читайте також:
Український морський дрон Magura V7 став серйозною загрозою для винищувачів Росії, – NYT
Чи здатна Росія знову вдарити “Орєшніком” по Україні: пояснення експерта
Дрони проти артилерії та ракет: у Німеччині порівняли час удару по цілі трьох типів зброї
Ядерна зброя РФ – останні новини
Як писав УНІАН, раніше європейські журналісти розкрили плани секретних ядерних об’єктів у Росії. За словами журналістів, в їхньому розпорядженні з’явилися сотні схем, зокрема, бази ракетних військ стратегічного призначення, яка розташовується в Оренбурзькій області, місто Ясний.
“Закопані ракетні шахти “лежать розкидані” по голому ландшафту. Готові запустити ядерні ракети в будь-який момент, які можуть вразити Центральну Європу менш ніж за 10 хвилин і спустошити цілі міста”, – наголосили представники ЗМІ.
Водночас військовий експерт Олег Старіков відповів, чи загрожує росіянам витік даних про їхні секретні ядерні об’єкти. Він вважає, що це не становить для Росії серйозної загрози, оскільки Захід і так знає про ці об’єкти ще з 60-70-х років.
Однак Старіков розповів, що стіни таких сховищ мають товщину до двох метрів та можуть витримати пряме попадання ядерної бомби потужністю 200 кілотонн.